20 Սեպտեմբեր 2011 - 13:04 AMT
Այսօր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մասիսում ներկա է գտնվել Ռուսաստանի Ստավրոպոլի մարզից Հայաստան ներկրված ավելի քան 1100 տոննա բարձրորակ «էլիտա» ցորենի սերմնացուի վագոնների բեռնաթափմանը։
Կառավարության ղեկավարը տեղում անձամբ լսել է գյուղատնտեսության պատասխանատուների ու ներկրված սերմնացուի շահառուների մասնագիտական կարծիքը ցորենի որակի մասին: Գյուղատնտեսության ոլորտի ներկայացուցիչները վարչապետին հավաստիացրել են, որ անցած տարի ներկրված 950 տոննա ցորենի սերմնացուից ստացվել է ցորենի 7 տեսակներից ստացվել է 220.000 տոննա ցորեն, անցած տարվա 183.000-ի դիմաց:
Ստացված 2900 տոննա առաջին վերարտադրության սերմնացուներ, որոնք կբաժանվեն 0.4-3 հա հողատարածք ունեցող շահառուներին, որոնց թիվը հասնում է 9-10 հազարի: Այս տարի նախորդ տարվա համեմատ նվազել նաև մեկ կիլոգրամի համար նախատեսված ներկրման գինը: 2010 թ. ցորենի սերմնացուն Ռուսաստանից ներկրվել է 1 դոլարին համարժեք գումարով, իսկ այս տարի ներկրված հացահատիկի սերմնացուի գինը կազմել է մոտավորապես 75 ցենտին համարժեք գումար:
Նշենք, որ Գյուղնախարարությունը մշակել էր, կառավարությունն էլ հավանության արժանացրել 2010-2014 թթ. սերմնաբուծության ծրագիրը, որի շրջանակներում էլ արդեն երկրորդ տարին է Հայաստան է ներկրվում ցորենի «Էլիտա» սերմնացու, որը բաժանվելու է 7 հա և ավել հողատարածք ունեցող գյուղացիներին:

20 Сентябрь 2011 - 13:04 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Сарксиян 20 сентября присутствовал при разгрузке вагонов с пшеницей на железнодорожной станции «Масис». Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства Армении, в республику из России доставлено более 1,1 тыс. тонн высококачественных семян пшеницы сорта «Элита» в рамках утвержденной правительством программы развития семеноводства на 2010-2014 годы.
На месте глава правительства выслушал профессиональное мнение специалистов аграрной сферы и бенефициаров о качестве зерна. Они сообщили, что в прошлом году из 950 тонн семян семи видов получено 220 тыс. тонн пшеницы, вместо 183 тыс. тонн в предыдущем году.
Полученные 2900 тонн семян первой репродукции будут розданы бенефициариям, имеющим земельные участки в 0,4-3 га, число которых достигает 9-10 тысяч.
В этом году, по сравнению с прошлым годом, сократилась также ввозная цена за килограмм семян. В частности, в 2010 году семена пшеницы ввозились из России по цене, эквивалентной 1 доллару, в этом году цена составила 75 центов.