Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միությունը (AJA) մեծ հույսեր է կապում Հայաստանի հետ, մշակելով նոր ծրագրեր: Այդ մասին սեպտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է միության նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: «Առաջին հերթին, նպատակ ունենք առաջիկա երկու տարում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել AJA ջանքերով ու իշխանությունների աջակցությամբ, որպեսզի ողջ աշխարհի ոսկերիչները իրենց գործը հիմնեն Հայաստանում՝ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր և առանց խոչընդոտների արտահանելով իրենց արտադրանքը»,-ասել է նա:
Բացի այդ, ինչպես ասել է Գագիկ Գևորգյանը, AJA-ն նախատեսում է լայնածավալ կրթական նախագծեր իրագործել, «որպեսզի կարողանանք պատրաստել դիզայներների, որոնցով մեր ազգը կհպարտանար, և որ յուրաքանչյուր ցուցահանդեսում հնչեն հայ դիզայներների անունները»: Նա նշել է, որ հայ ոսկերիչների գործերն են կրում տարբեր ոլորտի հայտնի մարդիկ աշխարհի բոլոր ծայրերում: «Կարող եմ հավաստիացնել, որ չկա մի հայտնի գործիչ, որը չի շփվում հայ ոսկերչի հետ: Հայ ոսկերչի աշխատանքը թալիսման է դառնում այն կրողի համար՝ հաջողություն բերելով»,-ասել է նա:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդես, որը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձին:
Գագիկ Գևորգյանը հայտնեց նաև, որ երևանյան ցուցահանդեսը հայ ոսկերիչների աշխարհով մեկ «երթի» սկիզբն է: «Մենք պետք է նմանատիպ ցուցահանդեսներ անցկացնենք ոչ միայն Հայաստանում, այլ ողջ աշխարհում, մասնավորապես, Լաս Վեգասում, Հոնգկոնգում, ռուսական ու իտալական շուկաներում»,-ասել է նա:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:

21 Сентябрь 2011 - 10:41 AMT
Усилие Всемирного союза армянских ювелиров будет направлено на создание в Армении свободной экономической зоны
Всемирный союз армянских ювелиров (AJA) связывает большие надежды и новые программы с Арменией. Об этом в беседе с журналистами 21 сентября сказал президент AJA Гагик Геворкян. «Во-первых, создание свободной экономической зоны в ближайшие два года за счет усилий AJA и содействия властей, чтобы ювелиры со всего мира основывали свое дело в Армении, создавая новые рабочие места, и без всяких барьеров могли экспортировать произведенную продукцию», – сказал он.
Помимо этого, как сообщил Гагик Геворкян, AJA планирует организовать широкомасштабные образовательные программы, «чтобы суметь подготовить дизайнеров, которыми наша нация гордилась бы, и на каждой выставке звучали имена армянских дизайнеров». В этом контексте он подчеркнул, что работы армянских ювелиров носят известные деятели разных сфер во всем мире. «Могу вас заверить, что нет ни одного известного деятеля, который бы не имел своего армянского ювелира. Работа армянского ювелира служит талисманом для владельца, приносящим удачу», – подчеркнул президент AJA.
С участием президента Армении Сержа Саргсяна 21 сентября в Ереване открылась выставка Всемирного союза армянских ювелиров (AJA), приуроченная к 20-летию независимости республики, которая продлится до 23 сентября.
Гагик Геворкян также сообщил, что выставка в Ереване является началом «шествия» армянских ювелиров по всему миру. «Мы должны провести аналогичные выставки не только в Армении, а по всему миру, в частности, в Лас-Вегасе, в Гонконге, на российском и итальянском рынке», – добавил он.
В ней принимают участие известные армянские ювелиры из разных стран, в том числе США, Канады, Швейцарии, России, Франции, Италии, Таиланда, Ливана. На выставке «Yerevan Show» представлены лучшие работы порядка 65 известных ювелирных фирм, принадлежащие нашим соотечественникам из Диаспоры, среди них «Эстет», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» и ряд других.