22 Սեպտեմբեր 2011 - 14:10 AMT
2011թ. վեց ամսվա արդյունքներով 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերության ոլորտում 4,7 մլրդ դրամի ապրանք է իրացվել` ապահովելով 6.5% աճ: Այդ մասին սեպտեմբերի 22-ին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը: Նրա խոսքով, աճ է գրանցվել նաև արտահանման գծով` կազմելով 4,4 մլրդ դրամ:
Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդեսի շրջանակում Երևանում կայացել է «AJA դերը Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերությունը միջազգային ոսկերչական հանրությանը ինտեգրելու գործում» խորագրով համաժողով: Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն երկրի ոսկերչության ոլորտի զարգացման գործում Հայաստանի շահագրգռված պետկառույցների և առաջատար հայկական ոսկերչական ընկերությունների համագործակցության ճանապարհները:
«Հուսով ենք, որ ցուցահանդեսն ու համաժողովը թույլ կտան հայ ոսկերիչներին ավելի լավ ծանոթանալ Հայաստանի ներդրումային և բիզնես ոլորտին, որը վերջերս զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել նոր արտադրությունների հարցում»,- ընդգծել է նա:
Հայկ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի ոսկերչական ոլորտում հետճգնաժամային շրջանում աճի միտումներ են դիտվում: «Կառավարությունը ոլորտում իր աջակցությունն է ցուցաբերում, մասնավորապես` անցյալ տարի որոշում ընդունվեց ոսկերչական ընկերությունների շրջանառությունը ԱԱՀ-ից ազատելու մասին: Այժմ ոլորտում ակտիվացում է նկատվում, հուսանք, որ այդ տեմպերը կպահպանվեն»,- ասել է նա: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետը, վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, ոլորտում ներկա պահին 31 ոսկերչական ընկերություն է գորոծւմ:
Սեպտեմբերի 21-23 անցկացվող եռօրյա ցուցահանդեսին մասնակցում են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:

22 Сентябрь 2011 - 14:10 AMT
По итогам шести месяцев 2011 года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года в сфере ювелирной промышленности было реализовано продукции на общую сумму 4,7 млрд драмов, обеспечив рост на 6,5%. Об этом журналистам 22 сентября в Ереване сообщил начальник управления промышленности Министерства экономики РА Айк Мирзоян. По его словам, рост зафиксирован также и по линии экспорта, составив 4,4 млрд драмов.
В рамках выставки Всемирного союза армянских ювелиров (AJA), приуроченной к 20-летию независимости Армении, в Ереване прошла конференция на тему: «Роль AJA в вопросе интеграции ювелирной промышленности Армении в мировое ювелирное сообщество». В ходе конференции были обсуждены пути сотрудничества заинтересованных госструктур Армении и ведущих армянских ювелирных компаний в развитии ювелирной сферы страны.
«Надеемся, что выставка и конференция позволят армянским ювелирам лучше ознакомиться с инвестиционной и бизнес сферой Армении, которая за последние время претерпела значительные изменения в вопросе открытия новых производств», – подчеркнул он.
Айк Мирзоян отметил, что в ювелирной сфере Армении в посткризисный период наблюдаются тенденции роста. «Правительство оказывает сфере свое содействие, в частности, в прошлом году было принято решении об освобождении оборота ювелирных компаний от НДС и по предоплаты по линии подоходного налога. Сейчас в сфере отмечена активизация, будем надеяться, что эти темпы сохранятся», – сказал он.
Как сообщил начальник управления промышленности Министерства экономики РА, ссылаясь на данные Нацстатслужбы, в сфере на данный момент действует 31 ювелирная компания.
В трехдневной выставке 21-23 сентября принимают участие известные армянские ювелиры из разных стран, в том числе, США, Канады, Швейцарии, России, Франции, Италии, Таиланда, Ливана. На выставке «Yerevan Show» представлены лучшие работы порядка 65 известных ювелирных фирм, принадлежащие нашим соотечественникам из Диаспоры, среди них «Эстет», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» и ряд других.