Ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծումը կնպաստի Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերության զարգացմանը: Այդ մասին սեպտեմբերի 22-ին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության վարչության պետ Հայկ Միրզոյանը: «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) անդամները շահագրգռված են ԱՏԳ ստեղծմամբ և այդ պայմաններում աշխատելու պատրաստակամություն են հայտնել»,- ասել է նա:
Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) ցուցահանդեսի շրջանակում Երևանում կայացել է «AJA դերը Հայաստանի ոսկերչական արդյունաբերությունը միջազգային ոսկերչական հանրությանը ինտեգրելու գործում» խորագրով համաժողով: Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն երկրի ոսկերչության ոլորտի զարգացման գործում Հայաստանի շահագրգռված պետկառույցների և առաջատար հայկական ոսկերչական ընկերությունների համագործակցության ճանապարհները:
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ 2010-ի վերջին ընդունվել է ՀՀ օրենք «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին»: Ներկա պահին նախարարությունը օրենքից բխող ենթաօրինական ակտերի փաթեթ է մշակել, որը շրջանառվում է համապատասխան գերատեսչություններում և այժմ դիտարկվում է կառավարության կողմից: Այս համատեքստում Հայկ Միրզոյանը հավելել է, որ մինչև տարվա վերջ այդ հարցում որոշակի առաջընթաց է հնարավոր:
Սեպտեմբերի 21-23 անցկացվող եռօրյա ցուցահանդեսին մասնակցում են հայազգի ոսկերիչներ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում` Միացյալ Նահանգներից, Կանադայից, Շվեյցարիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Թայլանդից, Լիբանանից: «Yerevan Show» ցուցահանդեսում ներկայացված են սփյուռքահայ մեր հայրենակիցներին պատկանող շուրջ 65 հայտնի ոսկերչական ֆիրմաների գործերը, ինչպիսիք են «Էստետ», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» և մի շարք այլ ընկերություններ:

22 Сентябрь 2011 - 14:56 AMT
Создание свободных экономических зон будет стимулировать развитие ювелирной промышленности в Армении. Об этом журналистам 22 сентября в Ереване заявил начальник управления промышленности Министерства экономики РА Айк Мирзоян. «Члены Всемирного союза армянских ювелиров (AJA) заинтересованы в создании СЭЗ, они высказали готовность работать в этих условиях», – сказал он.
В рамках выставки Всемирного союза армянских ювелиров (AJA), приуроченной к 20-летию независимости Армении, в Ереване прошла конференция на тему: «Роль AJA в вопросе интеграции ювелирной промышленности Армении в мировое ювелирное сообщество». В ходе конференции были обсуждены пути сотрудничества заинтересованных госструктур Армении и ведущих армянских ювелирных компаний в развитии ювелирной сферы страны.
Он напомнил, что в конце 2010 года был принят закон РА «О свободных экономических зонах». На данный момент министерством разработан пакет исходящих из закона подзаконных актов, который апробирован в соответствующих ведомствах и сейчас находится на рассмотрении в правительстве. В этом контексте Айк Мирзоян добавил, что до конца года возможны определенные подвижки в этом вопросе. В трехдневной выставке 21-23 сентября принимают участие известные армянские ювелиры из разных стран, в том числе США, Канады, Швейцарии, России, Франции, Италии, Таиланда, Ливана. На выставке «Yerevan Show» представлены лучшие работы порядка 65 известных ювелирных фирм, принадлежащие нашим соотечественникам из Диаспоры, среди них «Эстет», «Haytayan», «Bergio», «Tacori», «Waskol», «Yessayan Jewellery» и ряд других.