Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված պաշտոնական տվյալները գյուղատնտեսության վերաբերյալ Հայաստանի Արգրարագյուղացիական միության ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանն անվանել է «ուռճացրած», քանի որ ընթացիկ տարում անցյալ տարվա նման առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք անհապաղ լուծում են պահանջում: 2010-ի նույն շրջանի համեմատ այս տարի գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրվել է 21.3 տոկոս աճ (130 մլրդ 609.3 մլն դրամ): «2011-ին գյուղատնտեսության ոլորտում ռեկորդային բերքի մասին խոսք անգամ չի կարող լինել»,- ասել է նա:
Մասնավորապես, նրա կարծիքով, խոսքը գնում է խաղողի սնկային հիվանդությունների մասին, որի բերքն այս տարի 50 տոկոսով քիչ է լինելու հայտարարված ծավալներից` շուրջ 150-160 հազար տոննա: Բացի դրանից, կարկուտը նույնպես զգալիորեն վնասել է ծիրանի բերքը Արմավիրի մարզում, միաժամանակ Արարատի մարզում բերքը բավական հաջող է եղել` ընդհանուր բերքից 20 հազար տոննա: Ինչպես հաղորդել է Հրաչյա Բերբերյանը, այս տարի հաջողվել է հավաքել դեղձի ընդհանուր բերքի ընդամենը 50-60 տոկոսը, որի պատճառով դեղձի գինը չի իջել 1 կգ համար 300 դրամից: «Բերքի գնի վրա ազդել են նաև դիզելային վառելիքի բարձր գները»,- ասել է նա: 2011-ին արձանագրվել է կարտոֆիլի ցածր բերքատվություն, ինչին նպաստել է երաշտը:
Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավարը նաև նշել է, որ բերքատվության ցուցանիշների վրա ազդում են կրծողների դեմ ոչ արդյունավետ պայքարը, ինչպես նաև պարարտանյութի բարձր գները:
Այսօրվա դրությամբ մեկ պարկ ազոտային պարարտանյութը, որը ներկրվում է Վրաստանից, Հայաստանում արժի 8500 դրամ, իսկ Իրանից ներկրված պարարտանյութը` 9200 դրամ, իշխանությունների կողմից հայտարարված 7000 դրամի փոխարեն:

Официальные данные по сельскому хозяйству, опубликованные Национальной статистической службой Армении руководитель Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян назвал «нарисованными», поскольку в текущем году, как в прошлом в сфере налицо целый ряд проблем, требующих неотложного решения. Рост на 21,3% по сравнению с тем же периодом 2010г. зафиксирован в сельском хозяйстве (130 млрд 609.3 млн). «О рекордном урожае в сфере сельского хозяйства Армении в 2011 году не может быть и речи, в этом году у нас средний урожай, причем некачественный», – заявил он.
В частности, по его словам, речь идет о грибковых заболеваниях винограда, урожай который в этом году будет на 50% меньше объявленных объемов, порядка 150-160 тыс. тонн. Помимо этого, выпавший град значительно повредил урожай абрикосов в Армавирской области Армении, при этом в Араратской области урожай был достаточно удачный – 20 тыс. тонн из общего урожая, объемом в 25 тыс. тонн. Как сообщил Грачья Берберян, в этом году удалось собрать лишь 50-60% от общего урожая персиков, в силу чего 1 кг «приличных персиков» не спустился ниже 300 драмов. «На стоимость урожая повлияли и высокие цены на дизтопливо», – добавил он. В 2011 году зафиксирован и низкий урожай картофеля, чему способствовала засуха.
Руководитель Аграрно-крестьянского объединения также сказал, что на показатели урожая влияет неэффективная борьба с грызунами, а также высокие цены на удобрение. «В результате того, что Министерство сельского хозяйства не знало, что удобрения не облагаются налогом на границе и предложило правительству освободить их ввоз от НДС, стоимость урожая не понизилась, а наоборот – повысилась на 30%», – подчеркнул Грачья Берберян. На сегодняшний день один мешок азотных удобрений (50 кг), импортированных из Грузии стоит в Армении 8500 драмов, а из Ирана – 9200 драмов, всмечто объявленных властями 7000 драмов.