Սեպտեմբերի 20-ից մեկնարկել է Շուշի Wi-Fi ծառայությունը։ Ծրագիրը նախաձեռնել են Արցախի կրթական հիմնադրամը Ստեփանակերտի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնի միջոցով:Ինչպես տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Արցախի կրթական հիմնադրամի տնօրեն Վլադիմիր Գրիգորյանը, ծրագրի գաղափարը շուտ էր մշակվել, իսկ իրականացման համար խթան հանդիսացավ «ԲարՔեմփ Արցախ 2011-ը»։
«Այժմ Wi-Fi անլար ինտերնետ կապը ծածկում է ողջ Շուշին։ Մենք համապատասխան սարքավորումները տեղադրել ենք Շուշի Պլազա հյուրանոցի տանիքին, որն ամենաբարձր կետն է Շուշիում։ Այս սարքավորումները ինտերնետը տարածում են մինչև 30 կմ տարածության վրա»,- նշեց Վլադիմիր Գրիգորյանը։
Սա նշանակում է, որ Շուշիի կենտրոնի ամբողջ տարածքում՝ Սբ. Ղազանչեցոց եղեկեցու, Կանաչ Ժամ եղեկեղցու, ռեալական դպրոցի և մյուս տեսարժան վայրերում մինչև 2Մբ/վ արագությամբ ինտերնետ է գործելու։
Ըստ Վլադիմիր Գրիգորյանի, Wi-Fi անլար ինտերնետի միջոցով բոլոր հյուրերն ու զբոսաշրջիկները հեշտությամբ կկարողնան օնլայն վերբեռնել նկարներ ինտերնետ կամ տեղում տեղադրել տեղեկություններ Շուշիի մասին։ «Այս ծրագիրը Արցախի քարոզչության համար շատ լավ գործիք է»,-ավելացրեց նա։
WiFi ծառայության ինտերնետ մատակարարը «Արմինկո» ընկերությունն է։
Վլադիմիր Գրիգորյանի խոսքով, հետագայում նախատեսված է այսպիսի Wi-Fi գոտիներ ստեղծել Ղարաբաղի բոլոր տեսարժան վայրերում՝ սկսած Ամարասից մինչև Գանձասար։ Ծրագրի սկիզբը Ստեփանակերտի հրապարակում Wi-Fi գոտու ստեղծումն էր, ինչը հաջողությամբ գործում է։ 2-րդ փուլը Շուշին է, որին կհաջորդեն մյուս քաղաքները։

23 Сентябрь 2011 - 09:11 AMT
20 сентября стартовала Wi-Fi–служба Шуши . Инициатор программы – Образовательный фонд Арцаха при посредничестве Центра развития ИТ Степанакерта.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор Образовательного фонда Арцаха Владимир Григорян, идея программы была разработана давно, а стимулом для ее реализации стало мероприятие “BarCamp Арцах-2011”. “В настоящее время беспроводная Wi-Fi-связь действует на территории всего Шуши. На самой высокой точке – на крыше гостиницы “Шуши Плаза” мы разместили все соответствующие устройства. С их помощью Интернет распространяется на 30 км”, – отметил Владимир Григорян. Это означает, что на всей территории центра Шуши будет действовать Интернет со скоростью 2 Мб/с.
По словам Владимира Григоряна, с помощью беспроводного Интернета все гости Шуши и туристы смогут в режиме онлайн загружать фотографии или помещать сведения или свои впечатления о Шуши. “Эта программа – хороший инструмент для пропаганды Арцаха”, – добавил он. Wi-Fi-услуги обеспечивает компания “Арминко”.
По словам Владимира Григоряна, в дальнейшем планируется создание подобных Wi-Fi-зон во всех районах Арцаха, где есть исторические памятники.