23 Սեպտեմբեր 2011 - 09:58 AMT
Հայաստանը չի ապահովագրում արտասահմանցի ներդրողներին խաղողի այգիների` ֆիլոկսերայով հնարավոր վարակումից
Հայաստանի խաղողի այգիներում վտանգավոր կարանտինային վնասատուի առկայությունը, որը ողջ աշխարհում ոչնչացրել է հսկայական քանակությամբ խաղողի այգիներ, խոչընդոտում է արտասահմանյան ներդրողների գործունեությանը: Այդ մասին սեպտեմբերի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Արտասահմանյան ներդրողներին ոչ ոք երաշխիքներ չի տրամադրում այն բանի համար, որ եթե նրանք Արարատյան դաշտում, Վայոց Ձորի մարզում կամ այլ վայրում խաղողի այգիներ տնկեն, դրանք չեն վարակվի ֆիլոկսերայով»,- ասել է նա:
Այդ առումով Ավագ Հարությունյանը հավելել է, որ մի կողմից օրենսդրությունն արգելում է ներդրողներին օգտագործել խաղողի ֆիլոկսերակայուն տեսակների տնկիներ, մյուս կողմից` չկան ապահովագրման մեխանիզմներ:

23 Сентябрь 2011 - 09:58 AMT
Армянское государство не страхует иностранных инвесторов от возможного заражения виноградных садов от филлоксеры
Наличие в виноградных садах Армении опасного карантинного вредителя, уничтожающего огромные виноградники во всем мире, филлоксеры, препятствует приходу иностранных инвестиций. Об этом 23 сентября на пресс-конференции в Ереване сказал председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. «Иностранным инвесторам никто не предоставляет гарантии на то, что если они возведут виноградные сады на Араратской равнине, в Вайцдзорской области или в другом месте не заразятся филлоксерой», – пояснил он.
В этом контексте Аваг Арутюнян добавил, что с одной стороны, законодательство запрещает инвесторам использовать саженцы филлоксероустойчивых сортов винограда, но с другой стороны – нет механизмов страхования.