Կոնյակի արտահանմանը բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող ալկոհոլային արտադրանքի 93 տոկոսը, սեպտեմբերի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը: «Միաժամանակ 93 տոկոսից 92-ը բաժին է ընկնում ԱՊՀ շուկային, այդ շուկային բաժին է ընկնում նաև հայկական գինու արտահանման 65-70 տոկոսը»,- ասել է գինեգործը:Այդ առումով Ավագ Հարությունյանը նշել է, որ վերջին հաշվով, կոնյակի , գինու և օղու արտահանման կառուցվածքում վերջին 10 տարում իրական փոփոխություններ չեն եղել: «Առաջիկա ամիսներին հնարավոր է մի քիչ ավելանա գինու արտահանման ծավալը, ընդ որում մրգային գինու, մասնավորապես, նռան»,- ասել է նա:
Դրան նպաստում է համաշխարհային շուկայի պահանջարկը, ինչը ստիպում է Հայաստանին զբաղվել մրգային գինու արտադրությամբ, քանի որ ավելի լոյալ է վերահսկողության դաշտը, որտեղ կեղծման հավանականությունը զգալիորեն մեծ է խաղողի գինիների նկատմամբ վերահսկողության համեմատ: «Դա ձեռնտու է մեր արտադրողներին, քանի որ նրանք իրենց այստեղ ազատ են զգում և արտահանում են մրգային գինիները»,- ասել է նա:

На экспорт коньяка приходит 93% от всей алкогольной продукции, производимой в Армении, сказал 23 сентября на пресс-конференции в Ереване председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян. «При этом 92% из 93% приходится на рынки СНГ, на этот рынок также приходится 65%-70% экспорта армянского вина», – сообщил винодел.
В этом контексте Аваг Арутюнян отметил, что, по большому счету, в структуре экспорта коньяка, вина и водки за последние 10 лет, за исключением кризисного периода, не произошло реальных изменений. «В ближайшее время может немного увеличиться объем экспорта вина, причем фруктового, в частности, гранатового», – добавил он.
Этому способствует спрос на мировом рынке, что заставляет Армению заниматься производством фруктового вина, и более лояльное поле контроля, где вероятность подделок значительно велика, по сравнению с контролем по отношению к виноградным винам. «Это на руку нашим производителям, поскольку они чувствуют здесь себя свободно и экспортируют фруктовые вина», – отметил винодел.