ՀՀ փոխվարչապետ, ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի անդամ Արմեն Գևորգյանն այսօր մասնակցեց Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում կայացած ԱՊՀ տնտեսական խորհրդի 51-րդ նիստի աշխատանքներին:
Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված են մոտ երկու տասնյակ հարցեր: Խորհրդի անդամներին ներկայացվեց Մինչև 2020թ. ԱՊՀ տնտեսական զարգացման ռազմավարության առաջին փուլի (2009-2011թթ.) իրականացման միջոցառումների ծրագրի կատարման ընթացքը:
Քննարկվեցին «Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին» պայմանագրի, Մինչև 2020թ. ընկած ժամանակահատվածում ԱՊՀ մասնակից-պետությունների ինովացիոն համագործակցության միջպետական ծրագրի, ԱՊՀ մասնակից-երկրների հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգի ստեղծման և զարգացման համար հատկացումների մասին ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի որոշման նախագծերը, ինչպես նաև ԱՊՀ մասնակից երկրների տնտեսական փոխգործակցության տարբեր ոլորտներին ու ուղղություններին վերաբերող մի շարք այլ հարցեր, հաղորդում է ՏԿՆ մամլո ծառայությունը:

23 сентября в казахстанском городе Алматы вице-премьер РА, министр территориального управления РА, член Экономического совета СНГ Армен Геворкян принял участие в работах 51-ого заседания Экономического совета СНГ.
Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства ТУ, в повестку дня пленарного заседания включены около двух десятков вопросов. Членам совета был представлен План мероприятий по реализации первого этапа (2009-2011гг.) Стратегии экономического развития СНГ на период до 2020 г.
Были обсуждены проекты договора "О создании зоны свободной торговли", Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2020 г., решения Совета глав правительств СНГ о выделении ассигнований на создание и развитие объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников СНГ, а также ряд других вопросов, относящихся к сферам и направлениям экономического сотрудничества государств-участников СНГ.