Այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթի կողմից տարածվել է տեղեկություն այն մասին, թե անհայտ հաքերներ ապօրինի մուտք են գործել Հայաստանի երեք օպերատորների՝ ԱրմենՏելի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Օրանժ Արմենիայի տվյալների բազա և տիրանալով դրանց՝ վաճառում են բաժանորդների տվյալները։
Թերթը հղում է կատարել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 6-րդ գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի պետ Սամվել Հովսեփյանին։ Նշված բաժինը այս տեղեկությունները դեռևս չի մեկնաբանում։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հանրային կապերի պատասխանատու Վահե Իսահակյանն ասաց, որ այս պահին ընկերությունը զերծ է մնում որևէ մեկնաբանությունից կապված տեղեկությունների ճշմարտության հետ։
Օրանժ Արմենիա ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց, որ չի կարող մեկնաբանություններ անել։ «Այս պահին մենք փորձում ենք հասկանալ, թե ինչից է ծագել ինֆորմացիան և ինչի մասին է խոսքը և մեկնաբանություններ չենք կարող անել»,-նշեց նա։
ԱրմենՏել ընկերության հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ընկերությունն այդ ինֆորմացիային տեղեկացել է հենց ԶԼՄ-ներից։
«ԱրմենՏելը չի հանդիսանում այդ տեղեկության տարածողը։ Ես միայն կարող եմ ասել, որ ԱրմենՏելի բաժանորդների տվյալները բարձր պաշտպանվածություն ունեն և 24 ժամ գտնվում են վերահսկողության տակ։ Մեր բաժանորդների բազան կապված չէ ինտերնետի հետ և որևէ հաքեր չի կարող որևէ էլեկտրոնային միջոցով տիրանալ դրանց։ Տվյալները արտաքին աշխարհի հետ կապված չեն»,- նշեց Անուշ Բեղլոյանը։

23 сентября газетой “Жоховурд” были распространены сведения о том, что неизвестные хакеры взломали базу данных трех операторов Армении: “АрменТел”, “ВиваСелл-МТС” и “Orange Армения”, и завладев ею, они продают сведения об абонентах.
Газета ссылается на начальника отдела по борьбе с киберпреступлениями 6-го главного управления по борьбе с организованной преступностью Самвела Овсепяна. Отдел пока никак не комментирует данную информацию. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net ответственный по общественным связям компании “ВиваСелл-МТС” Ваге Исаакян сказал, что в настоящее время компания отказывается давать какие-либо комментарии.
Ответственная по общественным связям компании “Orange Армения” Лилит Мартиросян сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net, что ничего не может сказать: “На данный момент мы пытаемся понять, откуда взялась подобная информация. Никаких комментариев пока не может дать”.
Ответственная по общественным связям компании “АрменТел” Ануш Беглоян сказала, что в компании информацию узнали из СМИ.
“АрменТел” не является автором подобной информации. Я могу только сказать, что данные абонентов нашей компании надежно защищены и уже 24 часа находятся под пристальным наблюдением. База наших абонентов не связана с Интернетом, и ни один хакер не сможет воспользоваться ею. Она не имеет связи с внешним миром”, – отметила Ануш Беглоян.