Սեպտեմբերի 22-ին ռուսական «Яндекс» ընկերության «Яндекс.Новости» ծառայության մասին կայացած սեմինարի ժամանակ «Яндекс.Новости»-ի` գործընկերների հետ աշխատանքի ծառայության ղեկավար Տատյանա Իսաևան և «Яндекс.Новости» ծառայության ղեկավար Լև Գերշենզոնը խոսեցին «Яндекс.Новости»-ի հայկական լսարանի մասին և ծառայության` Հայաստանի հետ կապված ապագա ծրագրերի մասին։
Ըստ նրանց ներկայացրած վիճակագրության, «Яндекс.Новости»-ում Հայաստանից ամսական կատարվում է 35 000 որոնում, 7000 ընթերցող կարդում է նորությունները «Яндекс.Новости»-ում հղվող կայքից և 13 000 ընթերցող տեղեկանում է նորություններին հենց Яндекс-ից։ Իսկ ըստ լրատվամիջոցների, «Яндекс.Новости»-ն ունի Հայաստանից 25 գործընկեր, որոնք օրական 800 թարմացում են կատարում։
Վերջերս «Яндекс.Новости»-ն թողարկեց իր թուրքերեն լեզվով տարբերակը։ Լև Գերշենզոնի խոսքով` «Яндекс.Новости»-ն ունեցել է փորձնական ուկրաիներեն տարբերակներ, իսկ հայերեն տարբերակը, միգուցե, հետագայում ստեղծեն։ «Մենք ԱՊՀ-ն համարում ենք մոտ շրջան մեզ համար և այդ ամենը հաշվի կառնենք։ Եթե նկատել եք, մեր համակարգը հասկանում է հայերենի ձևաբանությունը և հայատառ որոնումներն ընդունվում են, սակայն ամբողջապես «Яндекс.Новости»-ի հայերեն հրատարակում չունենք»,- նշեց նա։
Տատյանա Իսաևան, խոսելով հայկական լրատվամիջոցների` միմյանց հղում տալու մասին, նշեց, որ երբ վերջիններս հղումներ քիչ են տալիս միմյանց, այդ կերպ բովանդակությունը ալգորիթմի համար միանման է և ոչ բազմազան։ Ըստ նրա` եթե յուրաքանչյուր լրատվամիջոց բազմազանություն մտցնի` իր սեփական բովանդակությունն ունենալով, ապա հետաքրքիր լինելու և ընթերցողներ հավաքելու շանսերն ավելի մեծ կլինեն «Яндекс.Новости»-ում։
Սեմինարը կազմակերպվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» և «Яндекс»-ի համագործակցության շրջանակում։

23 Сентябрь 2011 - 14:42 AMT
22 сентября во время семинара, посвященного службе “Яндекс. Новости” российской компании “Яндекс”, руководитель Службы по работе с партнерами Татьяна Исаева и руководитель службы “Яндекс. Новости” Лев Гершензон говорили об армянской аудитории “Яндекс. Новости”, а также о программах, связанных с Арменией.
Согласно представленной ими статистике, в “Яндекс. Новости” армяне 35 000 раз ежемесячно производят поиск, 7000 читателей узнают о мировых новостях на сайтах, на которые ссылается “Яндекс. Новости”, и 13 000 пользователей читают новости непосредственно с “Яндекс. Новостей”. А, согласно статистике источников, у службы “Яндекс. Новости” в Армении есть 25 партнеров, которые ежедневно совершают 800 обновлений.
В последнее время “Яндекс. Новости” запустил турецкую версию поисковика. По словам Льва Гершензона, были также пробные украинские версии, а в будущем, возможно, будет создана и армянская версия. “Мы считаем СНГ близким для нас и, учитывая это, в будущем, возможно, создадим армянскую версию “Яндекс. Новости”. Если вы заметили, наша система понимает армянскую морфологию и поиск при помощи армянского алфавита производится, однако, у нас пока нет издания “Яндекс. Новости” на армянском языке”, – отметил он.
Татьяна Исаева, говоря об армянских СМИ, заметила, что они редко ссылаются друг на друга, в подобном случае контент новостей становится однотипным и не отличается разнообразием. По ее словам, если все армянские СМИ начнут писать разнообразно, иметь свои тексты и содержание, читать будет намного интереснее, да и число пользователей в Армении в “Яндекс. Новости” увеличится.
Семинар организован в рамках сотрудничества Центра по общественным связям и информации аппарата президента РА и компании “Яндекс”.