Սեպտեմբերի 22-ին ռուսական «Яндекс» ընկերության «Яндекс.Новости» ծառայության մասին կայացած սեմինարի ժամանակ «Яндекс.Новости»-ի` գործընկերների հետ աշխատանքի ծառայության ղեկավար Տատյանա Իսաևան և «Яндекс.Новости» ծառայության ղեկավար Լև Գերշենզոնը խոսեցին «Яндекс.Новости»-ի հայկական լսարանի մասին և ծառայության` Հայաստանի հետ կապված ապագա ծրագրերի մասին։
Ըստ նրանց ներկայացրած վիճակագրության, «Яндекс.Новости»-ում Հայաստանից ամսական կատարվում է 35 000 որոնում, 7000 ընթերցող կարդում է նորությունները «Яндекс.Новости»-ում հղվող կայքից և 13 000 ընթերցող տեղեկանում է նորություններին հենց Яндекс-ից։ Իսկ ըստ լրատվամիջոցների, «Яндекс.Новости»-ն ունի Հայաստանից 25 գործընկեր, որոնք օրական 800 թարմացում են կատարում։
Վերջերս «Яндекс.Новости»-ն թողարկեց իր թուրքերեն լեզվով տարբերակը։ Լև Գերշենզոնի խոսքով` «Яндекс.Новости»-ն ունեցել է փորձնական ուկրաիներեն տարբերակներ, իսկ հայերեն տարբերակը, միգուցե, հետագայում ստեղծեն։ «Մենք ԱՊՀ-ն համարում ենք մոտ շրջան մեզ համար և այդ ամենը հաշվի կառնենք։ Եթե նկատել եք, մեր համակարգը հասկանում է հայերենի ձևաբանությունը և հայատառ որոնումներն ընդունվում են, սակայն ամբողջապես «Яндекс.Новости»-ի հայերեն հրատարակում չունենք»,- նշեց նա։
Տատյանա Իսաևան, խոսելով հայկական լրատվամիջոցների` միմյանց հղում տալու մասին, նշեց, որ երբ վերջիններս հղումներ քիչ են տալիս միմյանց, այդ կերպ բովանդակությունը ալգորիթմի համար միանման է և ոչ բազմազան։ Ըստ նրա` եթե յուրաքանչյուր լրատվամիջոց բազմազանություն մտցնի` իր սեփական բովանդակությունն ունենալով, ապա հետաքրքիր լինելու և ընթերցողներ հավաքելու շանսերն ավելի մեծ կլինեն «Яндекс.Новости»-ում։
Սեմինարը կազմակերպվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» և «Яндекс»-ի համագործակցության շրջանակում։

News.yandex.ru service hosted a workshop on September 23.At the workshop, Yandex News partner relations manager Tatiana Isaeva and the head of Yandex News Lev Gershenzon commented on Armenian viewers statistic and Armenia-related programs.
According to statistical data, 35000 are using the search option at news.yandex.ru; 7000 follow the website –recommended links to learn about world news, 13000 use the website as a news source.
Yandex News cooperates with 25 Armenian partners, with daily postage of their news reports at news.yandex.ru totaling 800.
According to the head of news service, a possible creation of Yandex News Armenian version is envisaged. “Our system enables an Armenian-language search; yet we haven’t yet completed a full Armenian-language version of the website,” he noted.
According to Isaeva, Armenian media hardly ever provides reference to other local media outlets, which can’t but reflect on number of Armenian users of Yandex News.
Yandex is a Russian IT company which operates the largest search engine in Russia and develops a number of Internet-based services and products. The Yandex.ru home page has been rated as the most popular web site in Russia. Yandex attracts more than 56 million users from all over the world.http://en.wikipedia.org/wiki/Yandex – cite_note-6 The web site is also present in Belarus, Kazakhstan, Ukraine and Turkey.