Այսօր Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կկայանա 2-րդ TEDxYerevan անկախ կազմակերպվող միջոցառումը։
TEDxYerevan 2011-ի լիազորված կազմակերպիչ Քրիստինե Սարգսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ միջոցառմանը ներկա է լինելու 280 մասնակից, որից 20-ը խոսնակներ են։ Խոսնակները մասնագետներ և քիչ, թե շատ ճանաչված մարդիկ են տարբեր բնագավառներից` դիզայներներ, ուսանողներ, ՀԿ-ների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, գործարարներ։
TEDxYerevan 2011-ի խոսնակների շարքում են Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը, ով կխոսի դիվանագիտության ոլորտում ազնվությունից։ Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանի թեման է «Կանայք շախմատում»։ «Կոսմոպոլիտան Հայաստան» վեբ կայքի խմբագիր, մասնագիտությամբ լրագրող Շուշան Հարությունյանի շնորհանդեսի թեման է «Չկա ժուռնալիստիկա, չկան հոգսեր»։ Խոսնակներից են նաև լրագրող, Ազատություն ռադիոկայանի կայքի խմբագիր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ Արթուր Պապյանը, նավապետ Կարեն Բալայանը, մեդիա ոլորտի և հաղորդակցության մասնագետ Արփինե Գրիգորյանը և ուրիշներ։ Բոլոր խոսնակները կներկայացնեն շնորհանդեսները անգլերեն լեզվով։
Ըստ Քրիստինե Սարգսյանի` TEDx-ում բոլոր խոսնակներն էլ սպասված են, և չի կարող առանձնացնել որևէ մեկին։ «Մենք ողջ տարի աշխատում ենք և էներգիա ծախսում խոսնակների հետ, որ TEDxYerevan-ը հարթ և հաջող անցնի»,- նշեց Քրիստինե Սարգսյանը։
Նրա խոսքով TEDxYerevan -ի կազմակերպիչների թիմը ցանկանում է, որ հաջորդ TEDxYerevan-ին հնարավոր լինի ավելի շատ մարդ հրավիրել և TEDx-ն ընդլայնել` անցկացնելով ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում և հայերեն լեզվով։
TEDxYerevan 2011-ի գործընկերն է Civilitas հիմնադրամը։ TEDx-ը միայն հրավերով միջոցառում է։ Այս տարի TEDxYerevan-ը լիցենզիա ունի 300 մասնակցի համար։
Միջոցառումը տեղի է ունենալու «Երիտասարդանալով» կարգախոսով և կենտրոնանալու է երիտասարդության և հասունության հասկացողությունների վրա։ TEDxYerevan2011-ն ավարտվելու է «Քսան» հատուկ բաժնով, որին մասնակցելու են առավել ստեղծարար խոսնակները:
Տեխնոլոգիաներին, արվեստին ու դիզայնին նվիրված TEDx անկախ կազմակերպվող միջոցառումն առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի է ունեցել Երևանում:
TEDxYerevan 2010-ի ժամանակ ելույթ են ունեցել 17 խոսնակներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից և Քուվեյթից` ներկայացնելով իրենց գաղափարներն ու փորձը: TEDx-ը ամերիկյան TED (Technology Entertainment Design հիմնադրամի ոչ պաշտոնական ծրագիրն է: 1984թ. ի վեր հիմնադրամը ամենամյա խորհրդաժողովներ է անցկացնում, որտեղ նույն բեմում հավաքվում են գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, ձեռներեցներ, նկարիչներ, երաժիշտներ, ինժեներներ:

24 Сентябрь 2011 - 04:10 AMT
24 сентября в Центре креативных технологий ТУМО состоится второе независимое мероприятие “TEDxYerevan”. Организатор “TEDxYerevan 2011” Кристине Саркисян сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в мероприятии примут участие 280 человек, 20 из которых докладчики. Докладчиками являются специалисты или более или менее осведомленные в различных сферах люди: дизайнеры, студенты, представители ОО и международных организаций, предприниматели.
Среди докладчиков “TEDxYerevan 2011” также выступит бывший посол США в Армении Джон Эванс, который расскажет о честности в дипломатии. Тема, которая будет представлена гроссмейстером Левоном Ароняном, называется “Женщины в шахматах”. Редактор веб-сайта “Космополитен Армения”, журналист по профессии Шушан Арутюнян выступит с докладом на тему “Нет журналистики – нет хлопот”. Среди докладчиков также редактор радиостанции “Азатутюн”, специалист по ИТ Артур Папян, капитан корабля Карен Балаян, специалист медиа-сферы и по телекоммуникациям Арпине Григорян и другие. Все докладчики будут выступать на английском языке.
По словам Кристине Саркисян, все участники мероприятия – довольно желанные гости и никого нельзя особо выделить. “Мы работаем весь год, тратим много энергии и сил на докладчиков, чтобы мероприятие прошло гладко и на уровне”, – отметила Кристине Саркисян.
По ее словам, команда организаторов “TEDxYerevan 2011” желает, чтобы в следующем году появилась возможность пригласить больше специалистов и участников, расширить TEDx, чтобы его можно было проводить не только в Ереване, но ив областях Армении и на армянском языке.
Партнером TEDx является фонд “Civilitas”.
Мероприятие пройдет под девизом “Становясь моложе” и будет сконцентрировано на таких понятиях, как молодость и зрелость. “TEDxYerevan 2011” завершится особым этапом под названием “Двадцать”, в котором примут участие наиболее талантливые докладчики.
Независимое мероприятие TEDx, посвященное технологиям, искусству и дизайну, впервые в регионе состоялось в Ереване. В “TEDxYerevan 2010” приняли участие 17 докладчиков из Армении, США, Канады, Великобритании, Грузии и Кувейта, которые представили свои идеи и опыт. TEDx является неофициальной программой американского фонда TED (Technology Entertainment Design). С 1984 года фонд ежегодно проводит конференции, во время которых он собирает на одной сцене ученых, политических деятелей, предпринимателей, художников, музыкантов и инженеров.