Հայաստանի սպառողների ասոցիացիան (ՀՍԱ) բազմիցս բարձրացրել է Երևանի տրանսպորտային համակարգը դիվերսիֆիկացնելու հարցը, որտեղ այսօր երթուղային տաքսիներին բաժին է ընկնում բոլոր տրանսպորտային միջոցների «առյուծի բաժինը»` 90 տոկոսը: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Նրա խոսքով, Երևանի յուրաքանչյուր նոր քաղաքապետ իր հերթին խոսել է երթուղային տաքսիներն ավտոբուսներով փոխարինելու մասին, սակայն խնդիրը մնում է չլուծված: Ավելին, Արմեն Պողոսյանի կարծիքով, անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել տրանսպորտային տնտեսությունը` ներկրվող դիզելային վառելիքից, ինչպես նաև գազից կախվածությունը նվազեցնելու համար, որի առաքման հետ կապված մշտապես խնդիրներ են առաջանում: «Գազի պահեստների պաշարները կբավականացնեն միայն 2-2.5 ամիս»,- ասել է նա:
Սեպտեմբերի 27-ին ժամը 02:10-ին վերականգնվել է Հայաստան բնական գազի առաքումը, որը դադարեցվել էր սեպտեմբերի 22-ին Վրաստանի տարածքում Սագուրամո-«Կրասնի Մոստ» 1000 մմ մայրուղային գազատարի նոր հատվածի միացման աշխատանքներ կատարելու պատճառով:
Դրա հետ կապված նա առաջարկել է զարգացնել էլեկտրատրանսպորտն էներգիայի սեփական աղբյուրների հաշվին:
Արմեն Պողոսյանը նաև հաղորդել է, որ Երևանի տրանսպորտային համակարգի արդյունավետության բարձրացման առաջարկի հետ կապված քաղաքապետարանից ոչ մի արձագանք չստանալով, Ասոցիացիան բաց նամակ է ուղարկել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, որն իր հերթին հանձնարարել է պատասխանել դրան տրանսպորտի և կապի նախարարությանը: «Այդ պատասխանը նման է Հարուն ալ Ռաշիդի հեքիաթներին («Հազար ու մի գիշեր» հեքիաթներից արաբ խալիֆ)», այն ուղղակի նվաստացուցիչ է, դրանում ոչ մի հիմնավորում չկա»,- ասել է Պողոսյանը:

27 Сентябрь 2011 - 08:46 AMT
Глава Ассоциации потребителей Армении сравнил ответ правительства на открытое письмо со сказками Гаруна-аль-Рашида
Ассоциации потребителей Армении не раз поднимала вопрос диверсификации транспортной системы Еревана, где на сегодняшний день на маршрутные такси приходится «львиная доля» – 90% всех транспортных средств. Об этом на пресс-конференции 27 сентября в Ереване заявил глава Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян.
По его словам, каждый новый мэр Еревана в свою очередь говорил о замене маршрутных такси автобусами, однако проблема остается не решенной. Более того, по мнению Армена Погосяна, есть необходимость в диверсификации транспортного хозяйства для того, чтобы снизить зависимость от импортируемого дизтоплива, а также газа, с транспортировкой которого постоянно возникают проблемы. «Запасов газохранилища хватить только на 2-2,5 месяца», – отметил он.
27 сентября в 02:10 часов восстановилась подача природного газа в Армению. Подача газа была приостановлена 22 сентября в связи с работами, проводимыми на территории Грузии, по подсоединению нового участка магистрального газопровода Сагурамо-“Красный Мост” диаметром 1000 мм.
В связи с этим он предложил развивать электротранспорт за счет собственных источников энергии, добавив, что с этой целью 20 лет назад расходовалось 380 млн. кВт энергии, а сейчас – 100 млн. кВт, при этом спад ежегодно составляет 3-4%.
Армен Погосян также сообщил, что, не получив отклика на предложения по повышению эффективности транспортной системы Еревана в городской мэрии, Ассоциация направила открытое письмо премьер-министру Армении Тиграну Саркисяну, который в свою очередь поручил ответить на него Министерству транспорта и связи РА. «Этот ответ похож на сказки Гаруна-аль-Рашида (арабский халиф из сказок «Тысяча и одна ночь»), он просто унизителен, в нем не содержится никакого обоснования», – подчеркнул глава Ассоциации.