Համաձայն վիճակագրական տվյալների՝ 2011 թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 2036,1 հազար տոննա, ինչը 4,3% գերազանցում է 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
2011 թ. ութ ամիսների ընթացքում բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 7,6% գերազանցեց բեռնափոխադրումների նախատեսված ծավալը /1893,1 հազար տոննա/:
Արտահանման հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը հունվար-օգոստոսին կազմել է 274,8 հազար տոննա, ինչը 27,1% գերազանցեց 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ներմուծման հաղորդակցությունում 2011 թ. ութ ամիսների ընթացքում տեղափոխվել է 836,7 հազար տոննա բեռ: Բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 11,9% պակաս է 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Տեղական հաղորդակցությունում 2011 թ. հունվար-օգոստոսին փոխադրվել է 924,6 հազար տոննա բեռ, ինչը 17,6% գերազանցում է 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ինչպես արդեն նշել էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինը, ընկերությունն անցած տարի կատարել է իր առջև դրված խնդիրները, և հիմնական ցուցանիշների աճը՝ այդ թվում նաև բեռնափոխադրումների ծավալների աճը շարունակվում է նաև 2011-ին: Տնօրենը նշել է, որ նման արդյունքները վկայում են ընկերության ճկուն սակագնային քաղաքականության մասին, որը բերում է բեռների արժեքում տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանը:
«Եթե երկու տարի առաջ երկաթուղային բեռնափոխադրումների բաժինը բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալում կազմում էր 22%, ապա այժմ այն հասել է 35%: Մենք շարունակում ենք պայքարել երկաթուղի բեռների նոր ծավալների ներգրավման համար, զարգացնելով լոգիստիկան և դիվերսիֆիկացնելով մեր բիզնեսը: Նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը թույլ է տալիս ապահովել մատուցվող ծառայությունների նոր որակը, ներգրավել բեռների նոր ծավալներ, բարձրացնել երկաթուղային փոխադրումների մրցունակությունը ավտոմոբիլայինի հետ համեմատ», – հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

Объем грузоперевозок на «Южно-Кавказской железной дороге» в январе-августе 2011 года, согласно последним статистическим данным, составил 2036,1 тыс. тонн, что на 4,3% превышает показатель аналогичного периода 2010 года. Фактический объем перевезенных в течение восьми месяцев текущего года грузов на 7,6% превысил запланированный на указанный период показатель, прогнозировавшийся в размере 1893,1 тыс. тонн.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, в январе-августе 2011 года в экспортном сообщении по ЮКЖД было перевезено 274,8 тыс. тонн грузов, что на 27,1% превышает показатель аналогичного периода 2010 года. Объем грузоперевозок в импортном сообщении в течение восьми месяцев 2011 года составил 836,7 тыс. тонн, что на 11,9% ниже показателя января-августа прошлого года. В местном сообщении в отчетный период текущего года было перевезено 924,6 тыс. тонн грузов, что на 17,6% превышает показатель аналогичного периода прошлого года.
Подобный результат является ярким примером проведения гибкой тарифной политики, которая приводит к стабильной динамике снижения уровня транспортной составляющей в цене перевозимых грузов. «Если два года назад доля железнодорожных грузоперевозок в общей структуре грузоперевозок в Армении составляла 22%, то в настоящее время этот показатель составляет уже 35%», – заявил генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин.