29 Սեպտեմբեր 2011 - 11:55 AMT
Հայաստանի բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ Յունիբանկը կգործարկի mobile commerce (առևտուր բջջային հեռախոսի միջոցով) ծառայությունը: 2012թ.-ի հունվարին նախագիծը կենթարկվի անհրաժեշտ թեստավորման, որից հետո mobile commerce ծառայությունը հասանելի կդառնա հաճախորդների համար:
Mobile commerce ծառայության հիմնական նշանակությունը մանրածախ ծառայությունների և ապրանքների դիմաց վճարումների իրականացումն է հեռախոսի միջոցով: Այն հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին կառավարել իրենց բանկային հաշիվները, կատարել դրամական փոխանցումներ, գնումներ, վճարումներ կոմունալ ծառայությունների դիմաց, քարտից քարտ փոխանցումներ և այլն:
Ծառայությունից օգտվելու համար Յունիբանկի հաճախորդների բջջային հեռախոսներում կտեղադրվի հատուկ ծրագիր, որը կապահովի անկանխիկ և անվտանգ գործարքների իրականացումը: «Նման նախագծերը հաջողությամբ իրագործվել են աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում` Ռուսաստանում: Այնպես որ, մենք ակնկալում ենք ոչ պակաս պահանջարկ նաև Հայաստանում: Յունիբանկը մանրածախ բանկային շուկայի ամենաակտիվ մասնակիցներից մեկն է և մենք մշտապես ձգտում ենք հաճախորդին առաջարկել առավելագույնս հասանելի և հարմար ժամանակակից ծառայություններ», – ասում է Յունիբանկի Վարչության նախագահի տեղակալ, Քարտային բիզնեսի ուղեկցման գծով տնօրեն Մեսրոպ Հակոբյանը, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

ЗАО “Юнибанк” впервые в истории банковской системы Армении готовится запустить проект mobile commerce – торговля по мобильнику. В январе будущего года проект пройдет необходимое тестирование, после чего данная услуга будет доступна клиентам. Прерогативой mobile commerce являются оплаты за розничные товары и услуги.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, услуга mobile commerce предоставит возможность клиенту управлять своими банковскими счетами, осуществлять денежные транзакции, коммунальные платежи, выплаты за заказы в пунктах торговли и услуг, переводы с карты на карту, конвертации. В мобильниках клиентов “Юнибанка” будет проинсталлирована программа, обеспечивающая доступность к осуществлению безналичных и безопасных сделок.
“Мобильники стали неотъемлемой частью населения, и аналогичные проекты пользуются успехом во всем мире, в том числе в России, потому мы ожидаем не меньшей его популярности также в Армении. “Юнибанк” позиционирует себя как один из самых активных игроков на рынке розничных банковских услуг, потому всегда стремится предлагать клиентам удобные и доступные современные услуги”, – сказал заместитель председателя правления, директор по сопровождению карточного бизнеса “Юнибанка” Месроп Акопян.