Հայաստանում առաջին անգամ քաղաքացիական ծառայողների աշխատավարձի բարեփոխում կիրականացվի: Այդ մասին ՀՀ կառավարության սեպտեմբերի 29-ի նիստում հաղորդել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` մեկնաբանելով 2012թ. պետբյուջեի նախագիծը: «Քաղծառայողներին մենք տրամադրելու ենք սոցիալական ապահովության փաթեթ»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով` պետական բյուջեում ներդրված սցենարի համաձայն` այդ լրացուցիչ ֆինանսավորումը Հայաստանը կստանա Արժույթի միջազգային հիմնադրամից, Համաշխարհային բանկից և Եվրամիությունից` պայմանով, որ այդ ծրագրերը կիրականացվեն: Այդ լրացուցիչ ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա նաև ավելացնելու երկրի սոցիալական ծախսերը
Ինչպես հաղորդել է Տիգրան Սարգսյանը, այս փաթեթը, մասնավորապես, հնարավորություն է ընձեռելու իրականացնել հիփոթեքային վարկերի տոկոսների մարման վճարում, ապահովագրական փոլիսների միջոցով իրականացնել իրենց առողջական խնդիրների լուծման ծախսերի փակում, մասնավորապես, միջին հաշվով չորս անդամից բաղկացած ընտանիքը պետության կողմից այդ փոլիսի շնորհիվ ամբողջությամբ ստանալու է անվճար բուժսպասարկում։ Եվ երրորդը, նրանք հնարավորություն են ունենալու իրենց ընտանիքի ուսանողների ուսման վարձերը վճարել այդ միջոցների հաշվին։
«Հասկանալի է, որ սա սոցիալական ուղղվածություն ունեցող փաթեթ է, և առաջին հերթին այս փաթեթից շահելու են ցածր եկամուտ ունեցող քաղծառայողները, քանի որ փաթեթը հավասարաչափ է տրամադրվելու նրանց»,- ընդգծել է նա:

29 Сентябрь 2011 - 12:48 AMT
В Армении впервые будет проведена реформа зарплат гражданских служащих. Об этом на заседании правительства 29 сентября сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, комментируя проект госбюджета на 2012 год. «Гражданским служащим мы предоставим пакет социального страхования», – сказал он.
По его словам, сценарий проекта госбюджета на 2012 год позволит Армении получить дополнительное финансирование от МВФ, ВБ и ЕС и увеличить социальные расходы.
Как сообщил Тигран Саркисян, данный пакет, в частности, позволит гражданским служащим погашать проценты по ипотечному кредиту, посредством медполисов решать проблемы, связанные со здоровьем, в том числе, средняя семья, состоящая из 4 членов, сможет посредством полиса получить бесплатные медуслуги. Помимо этого, по словам премьера, родители смогут вносить плату за образование своих детей.
«Понятно, что это социальный пакет, и, в первую очередь, в этом случае выиграют гражданские служащие, имеющие низкий доход, поскольку соцпакет будет равномерно распределяться между ними», – подчеркнул он.