30 Սեպտեմբեր 2011 - 07:53 AMT
Սեպտեմբերի 30-ին Երևանում տեղի է ունեցել «Ռիսկի կառավարումը հարկային վարչարարությունում՝ հասկացություններ և երկրների փորձ» գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը լույս է տեսել Մունավեր Սուլթան Կվաժայի, Ռաուլ Ավաստիի և Յան Լոպրիկի խմբագրությամբ Վաշինգտոնում:
«Գրքում ներկայացվել են այն հիմնական ուղղություններն ու հասկացությունները, որոնց օգնությամբ իրականացվում են հարկային ստուգումները ռիսկերի գնահատման համակարգի հիման վրա, ինչպես նաև զարգացած ու զարգացող երկրների փորձը, որտեղ այդ համակարգն արդեն կայացել է»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀԲ պետական հատվածի ավագ մասնագետ Մունավեր Սուլթան Կվաժան: Ըստ նրա, համակարգը ենթադրում է, որ ստուգումների ուշադրության կենտրոնում պետք է հայտնվեն անպարտաճանաչ հարկ վճարողները: Ինչպես նշել է ՀԲ մասնագետը, հատկանշական է, որ երբ կիրառվում է ռիսկերի վրա հիմնված ստուգումների համակարգը, ձեռնարկատերերն իրենք են ձգտում թափանցիկ աշխատել, ներգրավվելու համար նվազագույն ռսիկերով խմբերում: «Այդ համակարգի ներդրումից շահում է ինչպես պետությունը, այնպես էլ հարկատուն»,-հավելել է նա:
Մասնագետը վերջին 5 տարիներին աշխատում է Հայաստանում հարկային բարեփոխումների ոլորտում և այդ ընթացքում, ըստ նրա, երկրում զգալի առաջընթաց է գրանցվել: «Եթե դեռ 5 տարի առաջ հարկային հաշվետվությունը գործարարները հանձնում էին ձեռքից ձեռք, ապա այսօր դա արվում է էլեկտրոնային տեսքով»,-ասել է նա: Բացի այդ, Կվաժան կարևորել է հարկային բարեփոխումների իրականացումը լավագույն համաշխարհային փորձի կիրառմամբ, այդ թվում ռիսկերի գնահատման հիման վրա հարկային ստուգումների համակարգի ներմուծումը, ինչը մտադիր է անել ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեն:

30 Сентябрь 2011 - 07:53 AMT
30 сентября в Ереване состоялась официальная церемония презентация книги «Проведение налоговых проверок на основе системы оценки рисков. Подходы и опыт различных стран» под редакцией Мунавера Султана Кважи, Раула Авасти и Яна Лоприка, Всемирный банк, г. Вашингтон.
«В книге представлены те основные направления и понятия, с помощью которых осуществляется проведение налоговых проверок на основе системы оценки рисков, а также многочисленный опыт развитых и развивающихся стран, где эта система достаточно устоялась», – сказал в беседе с журналистами старший специалист государственного сектора ВБ Мунавер Султан Кважа. По его словам, эта система предполагает осуществление проверок не всех налогоплательщиков, а только недобросовестных. Как отметил специалист ВБ, самое примечательное состоит в том, что когда применяется система проверок, основанная на рисках, то предприниматели сами пытаются работать прозрачно, чтобы быть вовлеченными в группы с наименьшими рисками. «С внедрением этой системы выигрывает как государство, так и налогоплательщик», – добавил он.
Специалист работает в Армении в сфере налоговых реформ на протяжении последних пяти лет, и за этот период, по его мнению, в стране зафиксирован значительный прогресс. «Если еще пять лет назад налоговые отчетности представлялись со стороны предпринимателей с рук на руки, то сейчас они представляются в электронном виде», – сказал он. Помимо этого Кважа придал важность реализации налоговых реформ с использованием лучшего мирового опыта, в том числе и внедрения системы проведения налоговых проверок на основе оценки рисков, которую Государственный комитет по доходам Армении планирует внедрить.