30 Սեպտեմբեր 2011 - 13:21 AMT
Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի (MIC) ղեկավար Եվա Հյուսյանը կներկայացնի Հայաստանը Հարավային և Արևելյան Եվրոպայի Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ֆորում (SEE ICT Forum) կառույցի Ինովացիոն և գերազանցության կենտրոնների գործունեությանը նվիրված հանդիպմանը: Այս մասին տեղեկացնում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից։
Հայկական հաջող փորձի ուսումնասիրությունը կարևոր է հանդիպման մասնակից այլ երկրների համար, որոնք նույնպես մտադիր են ինովացիոն գործունեությունը խթանող կենտրոններ բացել, նշում է ԻՏՁՄ-ն։
Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը բավարար ներուժ ունի իր գործունեության շրջանակը տարածաշրջանում ընդլայնելու համար, ինչը կնպաստի Հայաստանի` իբրև ինովացիայի խթանման տարածաշրջանային կենտրոնի կերպարի ամրապնդմանը:
SEE ICT Forum-ը միավորում է Հարավային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտի միությունները, դոնոր կազմակերպությունները և հետազոտական կառույցները: 2009 թվականից` ֆորումին միանալուց ի վեր, Հայաստանը կառույցում ներկայացնում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և Նորք տեղեկատվավերլուծական կենտրոնը: ԻՏՁՄ նաև համակարգել է Jobfinder, Essential Solutions, CHS Vericel Service հայկական ընկերությունների մասնակցությունը կառույցի միջոցառումներին:
2010 թվականին կառույցի մեջ ներգրավված մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ այցելեցին ԻՏՁՄ կողմից կազմակերպվող Digitec Business Ֆորումին:
Նախատեսվում է, որ SEE ICT Forum կառույցի հաջորդ հանդիպումներից մեկը կկազմակերպվի Հայաստանում, գալիք Digitec Business Ֆորում միջոցառման շրջանակներում`2012 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին:

30 Сентябрь 2011 - 13:21 AMT
Руководитель программы Инновационного центра Microsoft (MIC) в Армении Ева Юсян представит Армению на Форуме информационных технологий и телекоммуникаций Южной и Восточной Европы (SEE ICT Forum) во время встречи, посвященной деятельности инновационных центров структуры. Об этом сообщили в Союзе предприятий информационных технологий.
Изучение успешного армянского опыта важно для других стран-участниц встречи, которые также намерены открыть центры, стимулирующие инновационную деятельность, отмечают в СПИТ.
Инновационный центр Microsoft в Армении имеет достаточный потенциал для расширения своей деятельности в регионе, что поможет закрепить за Арменией статус регионального центра стимулирования инноваций.
SEE ICT Forum объединяет союзы информационной сферы и телекоммуникаций в Южной и Восточной Европе, организации-доноры, а также исследовательские структуры. С 2009 года, со дня присоединения к форуму, Армению в структуре представляет Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) и Информационно-аналитический центр Норк. СПИТ координировал участие армянских компаний Jobfinder, Essential Solutions, CHS Vericel Service в мероприятиях структуры.
В 2010 году ряд представителей из стран-участниц мероприятия посетили прошедший в Армении Digitec Business, организованный СПИТ.
Планируется, что одна из следующих встреч SEE ICT Forum будет организована в Армении в раках намеченного н май-июнь 2012 года мероприятия Digitec Business.