1 Հոկտեմբեր 2011 - 05:55 AMT
2011թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանում արտադրվել է 7467,6 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 9,8 տոկոսով ավելի է 2010-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (6801 հազար լիտր): Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 4243,1լիտր օղի, ինչը քիչ է 2010-ի հունվար- օգոստոսի ցուցանիշից 28,2 տոկոսով: Բացի դրանից, հունվար-օգոստոսին արտադրվել է 3682,2 հազար լիտր գինի 2010-ի 3346,3 հազար լիտրի փոխարեն (10 տոկոս աճ):
Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 11203,3 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 3,2 տոկոսով քիչ է, քան 2010-ի հունվար-օգոստոսին` 11572,5 հազար լիտր: Շամպայն գինիների արտադրությունն աճել է 2,3տոկոսով` կազմելով 149,6 հազար լիտր: Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2011-ին ավելացել է 5,6 տոկոսով` կազմելով 24228,7 հազար լիտր:

В январе-августе 2011 года в Армении было произведено 7467,6 тыс. литров коньяка, что на 9,8% больше показателя аналогичного периода 2010 года (6801 тыс. литров). Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 4243,1 тыс. литров водки, что меньше показателя января-августа 2010 года на 28,2%. Кроме того, в январе-августе 2011 года было произведено 3682,2 тыс. литров вина, против 3346,3 тыс. литров в 2010 году (рост на 10%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 11203,3 тыс. литров пива, что на 3,2% меньше, чем в январе-августе 2010 года – 11572,5 тыс. литров. Производство шампанских вин возросло на 2,3%, составив 149,6 тыс. литров.