4 Հոկտեմբեր 2011 - 07:02 AMT
Հոկտեմբերի 3-6-ը եռօրյա այցով Հայաստանում է գտնվում Քուվեյթի ֆինանսների նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը: Քուվեյթի ֆինանսների նախարար Մուսթաֆա Ջասեմ ալ Շանալին բավական ընդունելի է համարում Հայաստանի ներդրումային դաշտը: Այդ մասին նա հայտարարել է հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի հետ հանդիպման արդյունքներով: Նրա խոսքով, ներկայացուցչական պատվիրակությունը ժամանել է Հայաստան մասնավոր հատվածում հնարավոր ներդրումային նախագծերի հետ ծանոթանալու նպատակով: Քուվեյթի ֆինանսների նախարարը հաղորդել է, որ նախատեսվում են նաև հանդիպումներ Հայաստանի նախագահի, վարչապետի և այլ պաշտոնատար անձանց հետ: Բացի դրանից, հոկտեմբերի 5-ին կայանալու է երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովների առաջին նիստը:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ երկու երկրների միջև արդեն ստեղծվել է պայմանագրային-իրավական դաշտ: «Հիմա եկել է կոնկրետ ներդրումային ծրագրերի իրագործման փուլը: Կարծում եմ, որ մենք բոլոր նախադրյալներն ունենք համագործակցության համար»,- հայտարարել է նա:

Министр финансов Кувейта Мустафа Джасем аль-Шамали считает достаточно приемлемым инвестиционное поле Армении. Об этом он заявил 4 октября в Ереване по итогам встречи с министром экономики Армении Тиграном Давтяном. По его словам представительная делегация прибыла в Армению для более подробного ознакомления возможных инвестиционных проектов в частном секторе. Министр финансов Кувейта сообщил, что также запланирована встреча с президентом Армении, премьер министром и другими официальными лицами. Кроме этого 5 октября состоится первое заседание межправительственной комиссии двух стран.
В свою очередь министр экономии Армении Тигран Давтян добавил, что между двумя странами уже создана договорно-правовое поле. “Сейчас настал этап реализации конкретных инвестиционных программ. Считаю, что у нас есть все предпосылки для сотрудничества”,- заявил он.
В Армении с трехдневным визитом, 3-6 октября, находится возглавляемая министром финансов Кувейта делегация.