«Յանդեքսը» (Яндекс) ընկերությունը պատրաստվում է ստեղծել անվճար շարժական ծառայություն սմարթֆոնների համար։ Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն։
Ծառայությունը ցուցադրելու է երթուղիները՝ ճանապարհային իրավիճակի հաշվառմամբ։ Եթե ընկերության այս նախագիծը իրականություն դառնա, «Յանդեքսը» կսկսի մրցակցել ավտոնավիգատորներ արտադրողների համար ծրագրեր նախագծող ընկերությունների հետ։
2011-ի հուլիսին «Յանդեքսը» թողարկել էր բջջային քարտեզներզի ծրագիր Windows CE օպերացիոն համակարգի համար։ Այս անվճար ծրագիրն օգտագործողին հայտնում էր անգամ ճանապարհային խցանումների մասին։
Google -ի շարժական ծառայությունը բջջային քարտեզների համար Ռուսաստանի մի քանի քաղաքներում հայտնվեց մարտին։ Այն համատեղելի է Android հեռախոսներում։ Այն ցուցադրում է նաև երթուղայինների ճանապարհային դիրքը։

Компания "Яндекс" собирается создать бесплатный навигационный сервис для смартфонов, сообщает Lenta.ru.
Сервис будет прокладывать автомобильные маршруты с учетом дорожной ситуации и вести пользователя по ним. Если проект будет реализован, "Яндекс" начнет конкурировать с компаниями, производящими ПО для автонавигаторов.
В июле 2011 года "Яндекс" выпустил приложение мобильных карт для операционной системы Windows CE, используемой во многих навигаторах. Бесплатное приложение, которое пользователю предлагается установить самостоятельно, может прокладывать маршруты и учитывать сведения о пробках.
Навигационный сервис на базе мобильных карт от Google появился в некоторых городах России в марте 2011 года. Приложение работает на смартфонах с операционной системой Android и предоставляет возможность прокладки автомобильных и пешеходных маршрутов и перемещения по ним.