Հայաստանի իշխանությունները պատրաստ են «կանաչ լույս» վառել այն ֆրանսիական ընկերությունների առջև, որոնք ցանկանում են ներդրումներ կատարել հանրապետությունում: Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը Հայ-ֆրանսիական գործարարության ակումբի (ՀՖԳԱ) բացման պաշտոնական արարողության շրջանակում հայտնել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա հաղորդել է, որ դեռևս մի քանի տարի առաջ Հայաստանում ֆրանսիական կապիտալով ընդամենը 70 ընկերություն կար, մինչդեռ այժմ այդ թիվը արդեն կազմում է 155: Ընդ որում, նախարարը հույս է հայտնել, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ընդլայնման շրջանակում այդ թիվը «մոտակա տարիներին կարող է կազմել 400, ինչու չէ նաև 500»:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն իր հերթին կարևորել է, որ գործարարները նման նշանակալից օր են ընտրել Հայ-ֆրանսիական գործարարության ակումբի բացման համար` Հայաստանի անկախության 20-ամյակի տոնակատարություններից հետո և Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի` Հայաստան կատարելիք այցի նախաշեմին: Դիվանագետը հավելել է, որ Ֆրանսիան Հայաստանում մեծությամբ երկրորդ ներդնողն է Ռուսաստանից հետո, իսկ Եվրոպայի շրջանակում` առաջին: «Գիտեմ, որ այն ընկերությունները, որոնք ժամանակին վճռեցին ներդրումներ կատարել Հայաստանում, չեն ափսոսում, ավելին` կարող են օրինակ ծառայել մյուսների համար»,- ընդգծել է նա:
Հայ-ֆրանսիական գործարարության ակումբը ստեղծվել է 2011թ. սեպտեմբերին, Հայաստանում ազգությամբ ֆրանսիացի, հայ և Ֆրանսահայ հիմնադիրների կողմից, ինչպես նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան աջակցությանբ: Հայ-Ֆրանսիական գործարարության ակումբը հանդիսանում է հանդիպման վայր` մասնավորապես Ֆրանսիական մասնակցությամբ ձեռնարկությունների համար: Ակումբում կկազմակերպվեն թեմատիկ հանդիպումներ ու միջոցառումներ, կիրականացվեն զարգացման տարբեր ծրագրեր: Ակումբի առաքելությունն է առաջ տանել, աջակցել ու ամրապնդել ֆրանսիական գործարար համայնքը, առևտրատնտեսական հարաբերությունները, գիտատեխնիկական փոխանակումները Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև:

4 Октябрь 2011 - 09:55 AMT
Власти Армении готовы зажечь «зеленый свет» тем французским компаниям, которые хотят инвестировать в республике. Об этом 4 октября в посольстве Франции в Армении в рамках официальной церемонии открытия армяно-французского бизнес-клуба заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян. Он сообщил, что еще несколько лет назад в Армении было всего 70 компаний с французским капиталом, тогда как сейчас это число составляет уже 155. При этом министр выразил надежду, что в контексте расширения армяно-французских отношений это число «в ближайшие годы может составить 400, почему и не 500».
В свою очередь посол Франции в Армении Анри Рено придал важность тому, что бизнесмены выбрали такую знаменательную дату открытия армяно-французского бизнес-клуба – после празднования 20-летия независимости Армении и в преддверии ожидаемого государственного визита главы Франции Николя Саркози в Армению. Дипломат добавил, что Франция является вторым по величине инвестором в Армении после России, а в рамках Европы – первым. «Знаю, что те компании, которые в свое время решились инвестировать в Армении не сожалеют, более того, могут служить примером для других», – подчеркнул он.
Основателями фонда, созданного при содействии посольства Франции в Армении, является группа французов и армян, в числе которых глава аудиторско-консалтинговой компании Grant Thornton Amyot Арман Пинарбаси, генеральный исполнительный директор ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK Степан Гишян, генеральный директор ЗАО “Армводоканал” Патрик Лорен, генеральный директор Orange Armenia Бруно Дютуа.
Армяно-французский бизнес-клуб станет местом встреч, в частности, представителей предприятий с французским участием. В клубе будут проводиться тематические встречи и мероприятия, программы развития. Миссией клуба станет продвижение, содействие и укрепление французского бизнес-сообщества, торгово-экономических отношений, научно-технического обмена между Арменией и Францией.