4 Հոկտեմբեր 2011 - 12:55 AMT
2011 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 9.7%-ով կամ 48.8 մլրդ դրամով`կազմելով 552.1 մլրդ դրամ և ապահովելով ութ ամիսների համար կանխատեսվող ցուցանիշների ամբողջական կատարումը և 88%-ով ՀՀ կառավարության իննամսյա ծրագիրը:
Հայաստանի պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 566.9 մլրդ դրամ` ապահովելով պետական բյուջեի ծախսային ծրագրերի շրջանակներում պետական մարմինների կողմից սահմանված կարգով ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական և ՀՀ կառավարության իննամսյա ծրագրի 81.1% կատարողական: Ֆինանսների նախարարության տվյալների համաձայն, 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 37.1 մլրդ դրամով:
2011 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 14.8 մլրդ դրամ պակասուրդով` կազմելով ինն ամիսների համար նախատեսված 72.1 մլրդ դրամի ընդամենը 20.5%-ը: Նման ցուցանիշը հիմնականում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ իննամսյա ծրագրով նախատեսված պետական բյուջեի ազատ միջոցներից 58.4 մլրդ դրամ օգտագործելու փոխարեն հունվար-օգոստոս ժամանակահատվածում օգտագործվել է 12.2 մլրդ դրամ:
Անցած ժամանակահատվածում պետական բյուջեի պակասուրդի ներքին ֆինանսավորումը կազմել է 14.4 մլրդ դրամ, արտաքին ֆինանսավորումը` 340.4 մլն դրամ:

4 Октябрь 2011 - 12:55 AMT
Доходы государственного бюджета Армении в январе-августе 2011 года по сравнению с тем же периодом 2010 года выросли на 9,7%, или 48,8 млрд драмов и составили на конец августа порядка 552,1 млрд драмов, обеспечив 88% предусмотренной госпрограммы.
Расходы государственного бюджета Армении в январе-августе составили 566,9 млрд драмов, что составляет 81,1% от показателя запланированного госпрограммой. Согласно данным Минфина, по сравнению с январем-августом прошлого года расходы госбюджета увеличились на 7% или 37,1 млрд драмов.
Государственный бюджет Армении в январе-июле 2011 года был выполнен с дефицитом в 14,8 млрд драмов, составив 20,5% от запланированного на отчетный период дефицита в 72,1 млрд драмов. Отклонение в основном обусловлено тем, что из запланированных по программе на девять месяцев свободных бюджетных средств в размере 58,4 млрд драмов в январе-августе было использовано 12,2 млрд драмов.
За указанный период на финансирование дефицита из внутренних источников было направлено 14,4 млрд драмов, а из внешних – 340,4 млн драмов.