(?)Պատմեք Երևանում համաժողով անցկացնելու գաղափարի մասին, որի կազմակերպիչներն են «Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիա» ԲԲԸ-ն ևՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ Արմենիան:
(!)«Տեղական շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածք և կարգավորում» թեմայով միջազգային համաժողովի կազմակերպիչը Եվրասիայի Կենտրոնականդեպոզիտարիաների ասոցիացիան (ԿԴԱ) է, որի մեջ մտնում է նաև Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիան (ՀԿԴ) և ԱՊՀ երկրների Բորսաների միջազգային ասոցիացիան:Գործող կանոնակարգի համաձայն, 2010-ի սեպտեմբերից ԿԴԱ նախագահությունն անցել է ՀԿԴ-ին, իսկ նախագահության մեկ տարին ավարտվում է տվյալ երկրում ամփոփիչհամաժողով անցկացնելով: ԿԴԱ-ն բավական երիտասարդ կառույց է, որը ստեղծվել է 2004-ին և իրագործում է իր աշխատանքն աշխատանքային խմբերի միջոցով, ԿԴԱնախագահի միջոցով անմիջականորեն իրագործում է կառույցի աշխատանքների կարգավորման, հաշվետվությունների ուսումնասիրության, միջազգային հանդիպումներինմասնակցելու և այլ պարտավորությունները: Այսպիսով, մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը ներկայացվում է ամփոփիչ համաժողովում, որտեղ քննարկվում են նաևնրա անդամներին մտահոգող հարցերը և նախանշվում են ապագայի պլանները: 8-րդ համաժողովն անցկացվում է այն պարզ գաղափարախոսությամբ, որ ԱՊՀ երկրներիդեպոզիտարիաների առջև ծառացած խնդիրների լուծումն անհնար է հենց դեպոզիտարիաների ջանքերի հաշվին: Այստեղ անմիջականորեն ծագում են հարցեր, որոնք կապված ենթե բորսաների, թե կարգավորող մարմինների հետ, ուստի գաղափարն այն էր, որպեսզի այդ խնդիրներին տրվի առավել գլոբալ լուծում:
(?)Համաժողովը նվիրված է տեղական շուկաների գլոբալ հնարավորություններին, գոյություն ունի՞ արդյոք տեղական շուկաներում արտասահմանյանֆինանսական գործիքների տեղակայման և միջազգային շուկաներում տեղական գործիքների տեղակայման անհրաժեշտ ենթակառուցվածք:
(!)Իսկապես, համաժողովում քննարկվելու են շուկաների աշխատանքների սինխրոնիզացման հարցեր, որպեսզի ներդրողը չունենա խնդիրներ և մի շուկայում հաշվի առկայությանդեպքում կարողանա գործողություններ կատարել տարբեր գլոբալ շուկաներում: Այս տեսանկյունից լավ փորձ ունի ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ բորսային օպերատորը: Օրինակ, երեքբալթյան բորսաներ՝ Թալինի, Վիլնյուսի և Ռիգայի, դիտարկվում են որպես մեկ տարածաշրջանային պլատֆորմ: Դա առաջին հերթին տեխնիկական, քաղաքական և օրենսդրականլուծման արդյունք էր: Հասկանալի է, որ լինելով ԵՄ անդամ, նրանք ունեն ընդհանուր դիրեկտիվներ, միասնական քաղաքական ընթացք, միասնական օրենսդրական դաշտ, ևնրանց համար հիմա ավելի հեշտ է, ինչը չի կարելի ասել ԱՊՀ երկրների մասին, քանի որ մենք ունենք պահպանված յուրահատկություններ և առայժմ չկա միասնասկանքաղաքական ընթացք, ուստի մեզ մեծ աշխատանք է սպասվում, որպեսզի հասնենք եվրոպական մակարդակի:
Այնուամենայնիվ, դեպոզիտարիաների մակարդակում զգալի աշխատանք է կատարվել, կան բաց թղթակցային հաշիվներ տարբեր դեպոզիտարիաների միջև: Օրինակ,Հայաստանը հաշիվ ունի Ղազախստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում, և եթե հայ ներդրողները ցանկանան ներդրումներ կատարել Ղազախստանի արժեթղթերի մեջ, ապանրանք կարող են լիովին սպասարկվել ՀԿԴ կողմից: Նույն սկզբունքով մի շարք ռուսական դեպոզիտարիաներ բացել են և ցանկանում են թղթակցային հաշիվներ բացել ՀԴԿ-ում:Տվյալ պահին Հայաստանը բանակցություններ է վարում Ուկրաինայում թղթակցային հաշիվներ բացելու մասին, ինչ վերաբերվում է Ռուսաստանին, ապա այդ երկրիօրենսդրությունը դեռ թույլ չի տալիս: Որպես ՀԿԴ նախագահ՝ ես նամակ եմ ուղարկել Ռուսաստան՝ առաջարկելով վերանայել օրենսդրությունը, ինչին մենք դրական պատասխանենք ստացել, ուստի սպասում ենք առաջխաղացման: Բնականաբար, հայ ներդրողները հետաքրքրված են և վստահում են ռուսական արժեթղթերի շուկային, իսկ Ռուսաստանիշուկան լինելու է հենց այն լոկոմոտիվը, որը թույլ է տալու զարգանալ տարածաշրջանային շուկային: Ուստի անհրաժեշտ է նախապատրաստական աշխատանքներ տանել,անհրաժեշտ է ունենալ և առաջարկել, մնացածը ձևավորում է պահանջարկը: Այս ուղղությամբ 2004-ից աշխատանքային խմբերն առաջարկել են օրենսդրության ուղղությամբքայլեր, որոնք նորմատիվ ակտերի մակարդակում համակարգում են ԱՊՀ երկրների կենտրոնական դեպոզիտարիաների աշխատանքը, ինչպես նաև նախապատրաստել ենմիասնական նորմատիվ տեղեկատվություն:
(?)Պատմեք բորսային և դեպոզիտարային գործունեության համատեղելիության և փոխազդեցության համաշխարհային միտումների մասին:
(!)Ողջ աշխարհում կենտրոնական դեպոզիտարիաները և բորսաները սերտորեն համագործակցում են: Այսօրվա դրությամբ ՀԿԴ-ն և ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ Արմենիան գործում ենորպես միասնական կառույց, ինչը թույլ է տալիս բարձրացնել որոշումների ընդունման օպերատիվությունը, տնտեսել ժամանակը և կրճատել բյուրոկրատական քաշքշուքները: Այսամենը դրական է անդրադառնում երկու կառույցների աշխատանքի վրա:
Եթե մենք չունենք դեպոզիտարիաների ինտեգրում և բորսաների անդամակցություն, ապա դեպոզիտարիաներում միայն թղթակցային հաշիվների առկայությունը բարդացնելու էներդրողների աշխատանքը: Այսինքն, անհրաժեշտ է բորսա-դեպոզիտարիա կապը, ինչպես ցանկացած երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս, և հենց այդ հարցերն էլքննարկվելու են համաժողովում, այդ թվում՝ կարգավորիչների դերը, ընդհուպ մինչև միջկառավարական համաձայանգրերի կնքում:
(?)Ինչպե՞ս են լուծվելու բորսաների և դեպոզիտարիաների անդրսահմանային փոխազդեցության կարգավորման հարցերը: Ի՞նչ է անհրաժեշտ դրա համար:
(!)Ինչպես արդեն նշել եմ, բորսաների և դեպոզիտարիաների աշխատանքների սինխրոնիզացիայի համար անհրաժեշտ է քայլեր կատարել երեք հիմնական ուղղություններով՝տեխնիկական, օրենսդրական և քաղաքական: Տեխնիկական լուծումների լավագույն օրինակը Եվրոպայում իրագործվող Target 2 Securities (T2S) նախագիծն է, որը նախատեսված է 2006-2015 թթ. համար և ենթադրում է ԵՄ երկրների կենտրոնական դեպոզիտարիաների համար միասնական պլատֆորմ, որը ներկայացնելու է բորսակայան առևտրի ամփոփագիրը:Պետք է ուշադրություն դարձնել այն բանի վրա, որ դրա ստեղծման համար նախատեսված է այդքան երկար շրջան, և դա այն դեպքում, երբ եվրագոտում գործում են միասնականդիրեկտիվներ և օրենսդրական դաշտ: Այսպիսով, նրանք սկսել են միասնական տեխնիկական պլատֆորմի ստեղծումից: Այսօր ՀԿԴ-ն գնում է այդ քայլին: Բալթյան երկրների,մասնավորապես Էստոնիայի հետ, ստեղծվում է ՏՏ-պլատֆորմ, որի շնորհիվ Էստոնիան մեզ համար լինելու է «պատուհան դեպի Եվրոպա»: Բորսայի գծով տեխնոլոգիականնախագծեր կան բալթյան երկրների նմանությամբ, ինչը թույլ է տալու ԱՊՀ երկրներին Հայաստանի ետևից ընդգրկել այդ գործընթացի մեջ, քանի որ մենք ղեկավարվում ենքմիջազգային լավագույն փորձով:
Ինչ վերաբերվում է կարգավորող մարմիններին, ապա այստեղ դրանք պատրաստ են աջակցել մեր ցանկացած նախաձեռնություններին: ՏՏ-պլատֆորմի ներմուծման ևօրենսդրական դաշտի լիբերալիզացման հետ միաժամանակ փոփոխություններ են կատարվում «Արժեթղթերի շուկայի մասին» ՀՀ օրենքի նորմատիվ ակտերում: Բացի դրանից,մենք ունենք նաև քաղաքական կամք:
(?)Ինչպիսի՞ ակնկալիքներ ունեք համաժողովից, կարո՞ղ են արդյոք նրա մասնակիցները «ջնջել սահմանները» և գալ գործունեության միասնական դաշտ, որտեղաշխատանքը բխելու է յուրաքանչյուրի շահերից:
(!)ՀԿԴ համաժողովը կիսվելու է հյուրերի հետ իր փորձով և ընտրած ընթացքով, 2008-ից հետո զարգացման ուղիներով: Կարևորագույն հաջողություններից է կենսաթոշակայինհաշիվների սպասարկումը Հայաստանում կենսաթոշակային բարեփոխումների իրագործման շրջանակներում: Դա կապիտալի շուկայի զարգացման լավ նախադրյալ է, քանի որերկրում հայտնվելու են «երկար փողեր», որոնք ներդրվելու են շահութաբեր գործիքների մեջ:
Հուսով եմ, որ համաժողովի մասնակիցներին կհաջողվի հանգել միասնական մոտեցումների և լուծումների: Համաժողովից բացի նախատեսվում են Եվրասիայի Կենտրոնականդեպոզիտարիաների և ԱՊՀ երկրների Բորսաների միջազգային ասոցիացիայի տարեկան ժողովները, ինչպես նաև կլոր սեղաններ, որոնց ընթացքում կազմակերպվելու ենթեմատիկ քննարկումներ: Իսկ ահա հաջորդ տարեկան համաժողովը, համաձայն անցյալ տարվա պայմանավորվածությունների, տեղի կունենա Ուկրաինայում, բայց չեմ կարծում,որ այն կլինի Եվրասիայի Կենտրոնական դեպոզիտարիաների և ԱՊՀ երկրների Բորսաների միջազգային ասոցիացիայի համատեղ համաժողովը:

(?)Расскажите об идее проведения конференции в Ереване, организаторами которой выступают ОАО «Центральный депозитарий Армении» (ЦДА) и НАСДАК ОЭМЭКС Армения.
(!)Международная конференция на тему: «Глобальные возможности локальных рынков: инфраструктура и регулирование» является совместной конференцией Ассоциации центральных депозитариев Евразии (АЦДЕ), куда также входит Центральный депозитарий Армении, и Международной ассоциации бирж стран СНГ (МАБ СНГ). Согласно действующему регламенту с сентября 2010 года председательство в АЦДЕ перешло к ЦДА, а год председательства завершается проведением итоговой конференции в данной стране, то есть в Армении. АЦДЕ – достаточно молодая структура, созданная в 2004 году и реализующая свою работу посредством рабочих групп, непосредственного выполнения председателем АЦДЕ своих обязательств по регулированию работ структуры, изучению отчетностей, участия в международных встречах и т.д. Таким образом, проделанная за год работа представляется на итоговой конференции, где обсуждаются также те вопросы, которые беспокоят ее членов, и намечаются планы на перспективу. По счету восьмая и первая совместная конференция проводится по той простой идеологии, что решение проблем, стоящих перед депозитариями стран СНГ, не возможно только лишь за счет усилий самих депозитариев. Здесь непосредственно возникают вопросы, которые связаны и с биржами, и с регулирующими органами, поэтому идея состояла в том, чтобы дать этим проблемам более глобальное решение.
(?)Конференция посвящена глобальным возможностям локальных рынков, существует ли необходимая инфраструктура доступа иностранных финансовых инструментов к размещению и обращению на локальных рынках и локальных инструментов на международных рынках? Представьте технический аспект торговли на нескольких биржевых площадках для локальных рынков.
(!)Действительно, на конференции будут обсуждены вопросы синхронизации работ рынков, чтобы инвестор не имел бы проблем, и при наличие счета на одном рынке мог бы оперировать на разных глобальных рынках. С этой точки зрения хорошим опытом обладает биржевой оператор NASDAQ OMX. Например, три балтийские биржи – Талина, Вильнюса и Риги, рассматриваются как одна региональная платформа. Это в первую очередь было результатом технического решения, законодательного и политического. Понятно, что, являясь членами ЕС, они имеют общие директивы, единый политический курс, единое законодательное поле, и им сейчас намного легче, чего нельзя сказать о странах СНГ, поскольку у нас есть сохранившиеся особенности и нет пока единого политического курса, поэтому нам предстоит большая работа, начинать с самых низов, чтобы достичь европейского уровня.
Тем не менее, на уровне депозитариев проведена значительная работа, есть открытые корсчета между разными депозитариями. Например, у Армении есть счет в центральном депозитарии Казахстана, и если армянские инвесторы захотят инвестировать в ценные бумаги Казахстана, то они могут полностью обслуживаться со стороны ЦДА. На таком же принципе ряд российских депозитариев открыл и желает открывать корсчета в ЦДА, и подобных перекрестных счетов может быть многочисленно среди центральных депозитариев стран СНГ. На данный момент Армения ведет переговоры об открытии корсчетов в Украине, что же касается России, то законодательство этой страны пока не позволяет. В качестве председателя ЦДА я направил письмо регулятору финансового рынка Россию с предложением пересмотреть законодательство, на что мы получили положительный ответ, поэтому ждем сдвигов. Естественно, у армянских инвесторов проявляется интерес и доверие к российскому рынку ценных бумаг. Поэтому необходимо вести подготовительные работы, необходимо иметь и предлагать, остальное сформирует спрос. В этом направлении с 2004 года рабочие группы проделали шаги по линии законодательства, которые на уровне нормативных актов частично систематизируют работы центральных депозитариев стран СНГ, а также подготовили единую нормативную информацию.
(?)Расскажите о мировых тенденциях взаимодействия и совместимости биржевой и депозитарной деятельности.
(!)Во всем мире центральные депозитарии и биржи тесно сотрудничают. На сегодняшний день ЦДА и NASDAQ OMX Армения действуют как единая структура, что позволяет повысить оперативность принятия решений, экономит время и бюрократические проволочки – все это положительно сказывается на работе двух структур.
Если у нас есть интеграция депозитариев, и нет членства бирж, в плане крослистинга, то наличие лишь корсчетов в депозитариях усложнит работу для инвесторов. То есть, необходима связь биржа-депозитарий, как внутри любой страны, так и за ее пределами, и именно эти вопросы будут обсуждены на конференции, в том числе роль регуляторов, вплоть до заключения межправительственных соглашений.
(?)Как будут решаться вопросы регулирования трансграничного взаимодействия бирж и депозитариев? Что для этого необходимо?
(!)Как я уже отметил, для обеспечения синхронизации работ бирж и депозитариев необходимо сделать шаги в трех основных направлениях: техническом, законодательном и политическом. Лучшим примером технических решений является реализуемый в Европе проект под названием Target 2 Securities (T2S), который рассчитан на 2006-2015 гг. и предполагает создание для центральных депозитариев стран ЕС единой платформы, которая будет представлять итоговую сводку биржевых торгов. Надо обратить внимание на то, что для ее создания предусмотрен столь долгий период, и это в том случае, когда в еврозоне действуют единые директивы и законодательное поле. Таким образом, они начали с создания единой технической платформы. Сегодня ЦДА идет на этот шаг. Совместно с балтийскими странами, в частности с Эстонией, создается ИТ-платформа – это первый шаг, благодаря которому Эстония будет для нас «окном в Европу». По линии биржи также есть технологические проекты по аналогии балтийских стран, что позволит вовлечь и страны СНГ в этот процесс вслед за Арменией, поскольку мы руководствуемся лучшим международным опытом.
Что же касается регулирующих органов, то здесь они готовы содействовать любым нашим инициативам. Одновременно с внедрением ИТ-платформы и либерализации законодательного поля вносятся изменения в нормативные акты. Помимо этого у нас также есть и политическая воля.
(?)Какие у Вас ожидания от конференции, смогут ли ее участники «стереть границы» и прийти к единому полю деятельности, работа в котором будет на благо каждого?
(!)На конференции ЦДА поделится с гостями своим опытом и выбранным курсом, путями развития после 2008 года. Одним из важнейших успехов является обслуживание пенсионных счетов в рамках реализации в Армении пенсионной реформы. Это является хорошей предпосылкой для развития рынка капитала, поскольку в стране появятся «длинные деньги», которые будут инвестированы в прибыльные инструменты. На сегодняшний день ведутся работы по внедрению соответствующей программы по обслуживанию пенсионных счетов, которая будет сдана в эксплуатацию в 2014 году, когда вступит в силу обязательный компонент накопительной пенсионной системы.
Надеюсь, что участникам конференции удастся прийти к единым подходам и решениям, выявить, где есть пробелы и с чего надо начинать, на что надо обратить внимание, и согласно достигнутым договоренностям наметить дальнейшие шаги работ. Помимо самой конференции намечены годовые собрания АЦДЕ и МАБ СНГ, а также круглые столы, в ходе которых будут организованы тематические обсуждения. А вот следующая годовая конференция, согласно прошлогодним договоренностям, пройдет в Украине, но не думаю, что она будет совместной конференцией АЦДЕ и МАБ СНГ.