«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ գլխավոր գրասենյակում հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների երկրորդ` 2010 թվականի Լավագույն հաճախորդների մրցանակաբաշխության պաշտոնական արարողությունը: Գլխավոր մրցանակը հանձնվեց ARAY ընկերությանը, իսկ Նորեկ հաճախորդ մրցանակին արժանացավ Mancho Group-ը: Karcomauto Group ընկերությունն արժանացավ Գլխավոր գործադիր տնօրենի մրցանակին, Lia-K Group-ը ստացավ Լավագույն Հաճախորդ ` Միջազգային առևտրի մրցանակը, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնն արժանացավ Լավագույն Հաճախորդ` Նորարարական առևտրի մրցանակին:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Առևտրի ֆինանսավորման կարևորագույն նպատակներից է ավելի քիչ ծախսերով բարձրորակ ծառայությունների տրամադրումը: Առևտրի ֆինանսավորման բաժինը մնում է ողջ աշխարհում Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի գործունեության կարևորագույն ուղղություններից մեկը, և Հայաստանը այս առումով լավ հնարավորություններ ունի իր ավանդը բերելու Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի հետագա հաջողություններին: Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանին բաժին է ընկնում առևտրի ֆինանսավորման շուկայի 40 տոկոսը, ինչը բարձր ցուցանիշ է, սակայն սահմանափակվել այս ձեռքբերումով բանկը չի պատրաստվում: Իրականում մեզ հետաքրքրում են բոլոր այն բիզնեսները, որոնց գործունեությունը հատում է Հայաստանի սահմանները», – նշեց Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
Իր հերթին բանկի առևտրավարկային դեպարտամենտի ղեկավար Արամ Փինաջյանն ասաց, որ 2011թ. երրորդ եռամսյակում «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը» ապահովել է 25 տոկոս աճ առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ծառայությունների տրամադրման գծով՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ընդ որում մեծ մասը բաժին է ընկնում ակրեդիտիվիներին՝ աճը 33 տոկոս և բանկային երաշխիքներին՝ 16 տոկոս: Իսկ բանկի պորտֆելը առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում տարեվերջին կհասնի շուրջ 20 մլրդ դրամի:
Միջազգային բիզնեսի համար աշխարհի լավագույն բանկը լինելու` Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի ռազմավարությանը համապատասխան, այս տարի, շնորհիվ Հայաստանում բանկի ներկայությանը, Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի շուրջ 4 տասնյակ հաճախորդների հնարավորություն ընձեռվեց մասնակցել Եվրոպական բիզնես մրցանակաբաշխությանը, նրանցից 3-ը ընտրվել են որպես Հայաստանը ներկայացնող բիզնեսներ և արժանացել «Պատվո Ժապավեն»-ի «Նախագահի Ընտրություն» անվանակարգում:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի հաճախորդներին նաև հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցել համաեվրոպական համաժողովներին. մեկ հաճախորդ մասնակցել է հունիսին Շանհայում կայացած «Առևտրի Փոխանակմանը» և երկուսը հաջորդ շաբաթ կմեկնեն Համբուրգ` մասնակցելու «Առևտրի Գագաթնաժողովին»:

ЗАО «HSBC Банк Армения» 5 октября вручил награды своим лучшим пятерым клиентам в сфере финансирования торговли. «Премия главный приз» достался компании ARAY, а вот «Премия нового клиента» была вручена компании Mancho Group. Компания Karcomauto Group была удостоена «Премии генерального исполнительного директора банка», Lia-K Group получила «Премию за международную торговлю», Медицинскому центру «Эребуни» досталась «Премия за инновационную торговлю».
Как отметила в своей приветственной речи генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд, использование инструментов финансирования торговли могут дать преимущества армянским компаниям для поиска новых рынков сбыта и реализации. «Однако, эти рынки содержат риски, поэтому, имеющий значительный опыт в этой сфере банк может помочь клиентам снизить эти риски», – подчеркнула она. Глава банка напомнила, что Группа HSBC занимается финансированием торговли с 1865 года и постоянно предлагает своим клиентам инновационные и приемлемые инструменты. Помимо этого, по ее словам, на протяжении последних двух лет ЗАО «HSBC Банк Армения» организовал семинары для более 150 клиентов, на которых они познакомились с преимуществами услуг финансирования торговли.
В свою очередь руководитель торгово-кредитного департамента банка Арам Пинаджан сказал, что по итогам третьего квартала 2011 года «HSBC Банк Армения» обеспечил 25% рост комиссий по линии предоставления услуг финансирования торговли по сравнению с аналогичным периодом 2010 года, при этом большая часть приходит на аккредитивы – рост 33% и банковские гарантии – 16%. Портфель же банка в сфере финансирования торговли к концу 2011 года достигнет порядка 20 млрд. драмов.