7 Հոկտեմբեր 2011 - 07:58 AMT
Այսօր առավոտյան Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց «ԴիջիԹեք 2011» 7-րդ ամենամյա միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը: Պաշտոնական բացումը կատարեցին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը ևՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տիգրան Սարգսյանն իր խոսքոում նշեց, որ այսօր Հայաստանում կա ՏՏ ոլորտի 300 ընկերություն, որոնք ունեն շուրջ են 5500 աշխատակից, իսկ հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններում աշխատում են շուրջ 10.000 մարդ:
«2000 –ին ՀՀ կառավարությունը հռչակել է ՏՏ ոլորտը գերակա ոլորտ և այսօր կառավարության և ոլորտի համագործակցության շնորհիվ ստեղծվել են լուրջ նախադյալներ ոլորտի զարգացման համար: ԴիջիԹեք-ում կազմակերպությունների թվի 70% ավելացումը նախորդ տարվա համեմատ՝ վկայում է ոլորտի աճի մասին»,-նշեց վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով Հայաստանում ՏՏ ոլորտում տարեկան կատարվում է 200 միլիոն դոլարի ներդրում:
Հոկտեմբերի 7-9-ը տևող «ԴիջիԹեք 2011» -ին մասնակցում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի 115 ընկերություններ՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Սինգապուրից, Լեհաստանից և Թայվանից: Մասնակից ընկերությունների շարքում են VivaCell-MTS, Ucom, Maxtronic, Unicomp, Microsoft, GNC Alfa, Redinet, Synopsys, X-Art, Instigate, ArmSoft, Epygi, Enterprise Incubator Foundation, Nork, Innovative Solutions, Ovak Technologies և այլն։ Կազմակերպիչները ակնկալում են մինչև 18 000 այցելու։
«ԴիջիԹեք 2011»-ին կանցկացվեն հետևյալ միջոցառումները՝ «Ճարտարագիտության աշխարհ» տաղավարով հանդես կգան 30 տեղական և միջազգային ճարտարագիտական ընկերություններ, որոնք կներկայացնեն տարբեր նորարարական լուծումներ՝ սկսած նավթի արտադրությոինից մինչև մեքենաշինություն: Կանցկացվի նաև ՏՏ աշխատանքի տոնավաճառ, որի կազմակերպիչն է Զբաղվածության պետական ծառայություն գործակալությունը։ Կլինի նաև «ԴիջիԹեք Ստարտափ հատված»՝ 12 նորաստեղծ ընկերություններ կներկայացնեն իրենց լուծումները։ ԱրմՌոբոտիքսը կցուցադրի Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մասնակից ռոբոտներին, բացի դրանից կցուցադրվեն նաև համակարգչային խաղերի բաց առաջնության հայտարարագրված խաղերը։ Այս ամենը կուղեկցվի DigiLife սեմինարների շարքով։ Առանձին տաղավարով ներկայացել են նաև հայ բլոգոսֆերայի ներկայացուցիչները:

7 Октябрь 2011 - 07:58 AMT
7 октября утром в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване открылась 7-ая ежегодная международная выставка информационных и телекоммуникационных технологий “DigiТec 2011”. Выставку открыли премьер-министр РА Тигран Саркисян, директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян и генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
В своей речи Тигран Саркисян отметил, что в сфере ИТ в Армении задействовано 300 компаний, в которых работают 5500 сотрудников, а в компаниях сферы телекоммуникаций – 10 000 человек.
В 2000 году правительство провозгласило сферу ИТ приоритетной, и сегодня, благодаря сотрудничеству правительства и представителей сферы, созданы серьезные предпосылки для развития ИТ. Число участвующих в “DigiТec” компаний возросло на 70%, это говорит о развитии сферы”,- отметил премьер-министр.
По словам Тиграна Саркисяна, в сферу ИТ Армении ежегодно инвестируется 200 миллионов долларов. На участие в “DigiТec”, который будет проходить с 7 по 9 октября уже подали заявки 115 компаний из Грузии, России, Сингапура, Польши, Тайваня. В числе участников выставки такие известные компании, как VivaCell-MTS, Ucom, Maxtronic, Unicomp, Microsoft, GNC Alfa, Redinet, Synopsys, X-Art, Instigate, ArmSoft, Epygi, Enterprise Incubator Foundation, Nork, Innovative Solutions, Ovak Technologies, Rafa Solutions, Engineering starts in High-school, IP Protection legal firm, LuxBrok, Museum of Science & Technology. Кроме того, ожидается 18 000 посетителей.
На “DigiTec 2011” будут организованы следующие мероприятия: в павильоне “Мир архитектуры” будет представлено 30 местных и международных архитектурных компаний, которые продемонстрируют различные инновационные решения: начиная с производства нефти и до машиностроения. Также будет проведена ярмарка вакансий ИТ, организатором которой является агентство Государственной службы занятости. Будет организован также раздел “DigiTec startup” – 12 новых компаний представят свои открытия. “АрмРоботикс” представит роботов, участвовавших в Открытом Чемпионате Роботов. Кроме того, будут показаны игры, лицензированные во время Открытого чемпионата по компьютерным играм. Все это будет сопровождаться рядом семинаров DigiLife.
Мероприятие пройдет под патронажем премьер-министра Армении, платиновым спонсором выступит компания “ВиваСелл-МТС”. Организатор – СПИТ.