7 Հոկտեմբեր 2011 - 08:36 AMT
ՀՀ արդյունաբերության բաժնեմասը ՀՆԱ-ում 2010թ. կազմել է 23,5 տոկոս՝ ապահովելով բարձր ցուցանիշ մյուս ճյուղերի համեմատ: Այդ մասին հոկտեմբերի 7-ին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: «Այս տարի, ես կարծում եմ, որ այդ ցուցանիշը կկազմի 25 տոկոս»,-ասել է նա:
Սաֆարյանը հավելել է նաև, որ կան բոլոր նախադրյալները, որ արդյունաբերության բաժնեմասը ՀՆԱ-ում 2012թ. ավելանա, քանի որ վերջերս ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստել է և հանրությանը կներկայացնի արտահանմանը միտված արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգը: «Մենք պահանջում ենք կառավարությունից, որ նրանք ներկայացնեն ոչ միայն արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության զարգացման հայեցակարգը, այլ ողջ ոլորտի զարգացման հայեցակարգը, որը կկանոնակարգի մեր տնտեսության հիմնական ճյուղի զարգացումը»,-ասել է նա:
2011-ի օգոստոսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը Հայաստանում 2010-ի օգոստոսի համեմատ ավելացել է 9.6%-ով, հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրության ծառայությունից:
Այս տարվա օգոստոսին արդյունաբերական արտադրության ծավալը կազմել է 84 մլրդ 241,8 մլն դրամ` 2010-ին օգոստոսի համեմատ ավելանալով 12,5%-ով: Առեւտրի շրջանառությունը աճել է 6,9%-ով (179 մլրդ 116,9 մլն), ծառայությունների ծավալը` 4.2%-ով (78 մլրդ 817,1 մլն):
2010-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ 21,3%-ով աճ է գրանցվել նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում (130 մլրդ 609,3 մլն), իսկ շինարարության ոլորտում ` 24.7%-ով անկում (41 մլրդ 455,9 մլն):

Сфера промышленности в ВВП в 2010 году составила 23,5%, обеспечив высокий показатель по сравнению с другими отраслями экономики. Об этом 7 октября на пресс-конференции в Ереване сказал председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. «В этом году, считаю, промышленность также сохранит свою долю и по итогам года это соотношение превысит 25%», – сказал он.
В связи с этим Вазген Сафарян добавил, что есть все предпосылки, чтобы доля промышленности в ВВП в 2012 году еще больше увеличилась, поскольку за последнее время Министерство экономики Армении подготовило и представит общественности концепцию развития промышленности, ориентированной на экспорт. «Мы, конечно, требуем у правительства, чтобы они представляли не только концепцию развития промышленности, ориентированной на экспорт, а концепцию развития всей сферы в целом, которая будет регулировать функции основной ветви нашей экономики», – добавил он.
Показатель экономической активности в Армении в августе 2011 года увеличился по сравнению с августом 2010 года на 9.6%. Согласно данным Национальной статистической службы Армении, объем промышленной продукции в августе этого года составил 84 млрд. 241,8 млн. драмов, увеличившись по сравнению с августом 2010г. на 12,5%. Оборот торговли вырос в июле на 6,9% (179 млрд. 116,9 млн.), объем услуг – на 4.2% (78 млрд. 817.1 млн.). Рост на 21,3% по сравнению с тем же периодом 2010г. зафиксирован в сельском хозяйстве (130 млрд 609.3 млн), снижение на 24.7% – в сфере строительства (41 млрд 455.9 млн).