ԴիջիԹեք 2011 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին «Արարատ» բանկը ներկայացրեց իր նոր Dual՝ երկակի պլաստիկ քարտերը՝ Classic M ArCa քարտը և AutoCard Viza Electron-ը:
Classic M ArCa քարտը հնարավոր է օգտագործել միաժամանակ թե՛ որպես բանկային քարտ՝ վճարումների, գումարային փոխանցումների, գնումների և այլ գործարքների համար և թե՛ մետրոյով երթևեկելու համար՝ առանց ժետոններ գնելու՝ քարտը համապատասխան սարքին մոտեցնելով: Քարտի տարեկան սպասարկման վարձը 2000 դրամ է:
Ինչպես ասաց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին «Արարատ» բանկի պլաստիկ քարտերով գործառնությունների վարկային մարկետինգի բաժնի մասնագետ Մանան Համբարձումյանը քարտը հարմար է հատկապես ուսանողների համար: «Ուսանողներն էլ ժամանակ չեն ծախսի ժետոն գնելու հերթ կանգնելու համար, բացի դրանիք եթե քարտի մեջ գումար կա, այն պետք չէ լիցքավորել: Հնարավոր է նաև լիցքավորել մետրոպոլիտենի ցանկացած կայանում»,-նշեց նա:
Դե իսկ AutoCard Viza Electron քարտը նույնպես ծառայում է որպես բանկային քարտ, Viza Electron-ի բոլոր ֆունկցիաներով, գումարած ավտովառելանյութի ձեռքբերման հնարավորություն՝ Petrol Plus համակարգի POS տերմինալ ունեցող բենզալցակայանում ՝ վճարելով վառելանյութի համար: Քարտի տարեկան սպասարկման վարձը 2500 դրամ է:
Համակարգի ներդրման համար ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ մասնագետներն ուսումնասիրել են միջազգային շուկայում առկա զարգացումները, շուրջ 13 երկրների ավելի քան 800 կազմակերպությունների կիրառած փորձն ու տեխնոլոգիական լուծումները: Այսօր աշխարհում տվյալ համակարգով սպասարկվում է ավելի քան 8.000.000 քարտ:

“Араратбанк” на технологической выставке “DigiТec 2011” представил свои пластиковые карты Classic M ArCa и AutoCard Viza Electron.
Карту Classic M ArCa можно использовать одновременно и в качестве банковской карты: для оплаты, денежных переводов, покупок и других сделок, и для проездов в метро. Оплата за обслуживание карты составляет 2000 драмов в год.
Как сказала в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net специалист отдела по кредитному маркетингу сделок с пластиковыми карточками Манан Амбарцумян, карта особенно удобна для студентов. “Студентам не придется тратить время на покупку жетонов или стояние в очереди, кроме того, если на карте есть сумма, ее не нужно заправлять. А в случае надобности можно заправить на любой станции метро”, – отметила она.
Ну а карта AutoCard Viza Electron также служит как банковская карта, наделенная функциями Viza Electron, к тому же возможностью заправки горючим автомобиля на заправочных станциях системы Petrol Plus с терминалом POS. Оплата за обслуживание карты– 2500 драмов в год.
Специалисты “Араратбанка” изучили опыт и технологические решения более 800 организаций из 13 стран мира, а также возможные развития на мировом рынке. В настоящее время в мире по этой системе обслуживается более 8 000 000 карт.