8 Հոկտեմբեր 2011 - 12:49 AMT
«Սոցիալական ոլորտի համար 2012թ. պետբյուջեով նախատեսված է 307,3 մլրդ դրամ՝ 2011-ի 271,9 մլրդ դրամի դիմաց, ինչն ավելի է 35 մլրդ դրամով: Իսկ դա նշանակում է, որ մեր թոշակառուների թոշակը 3000 դրամով կավելանա, իսկ նպաստները՝ 2700 դրամով, և դա շատ լավ է»,-ասել է նա: Սակայն, ըստ Սաֆարյանի, կառավարությունը միաժամանակ պետք է առաջիկա տարիներին փոխի բյուջետային քաղաքականությունը, դարձնելով այն ավելի ներդրումային, ինչը թույլ կտա «հիմք ստեղծել տնտեսական ռազմավարական զարգացման համար, «ինչը, ցավոք, նախատեսված չէ 2012թ, բյուջեով»:
Ըստ պետբյուջեի նախագծի, եկամտյային մասը 2012թ. նախատեսվում է հաստատել 910 մլրդ դրամի չափով, ծախսայինը՝ 1042,5 մլրդ դրամի, իսկ պակասուրդը՝ 132,5 դրամի ցուցանիշը: Ընդ որում, սոցիալական ծախսերի տեսակարար կշիռը բյուջետային ընդհանուր ծախսերի մեջ կազմում է 46,2 տոկոս:
Հայաստանի նման զարգացող երկրի համար հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը միջինը պետք է տատանվի 23-25 տոկոսի սահմաններում, այն դեպքում, երբ 2012թ,, բյուջեում այդ ցուցանիշը նախատեսված է 17,26 տոկոսի մակարադկում: «Այդ ցուցանիշը ընդամենը 0,09 տոկոսվ է բարձր ընթացիկ տարվա 17,27 տոկոս ցուցանիշից: Դա վկայում է հարկահավաքության ցածր մակարդակի մասին, ինչն ենթադրում է ռիսկերի ու մտավախությունների առկայություն»,-ասել է Սաֆարյանը: Ըստ նրա, ԱՄՀ-ն ու ՀԲ-ն ՀՀ կառավարության ուշադրությունն են հրավիրում այդ փաստի վրա, իսկ դա նշանակում է, որ միջազգային կառույցները կարող են սահմանափակել ֆինանսավորումը պետբյուջեի պակասուրդը ծածկելու համար, որն այս տարի կկազմի 132,5 մլրդ դրամ:
Վազգեն Սաֆարյանը ուշադրություն է դարձրել, որ երկրի իրական ՀՆԱ-ն 2012թ. կավելանա ընդամենը 4,2 տոկոսով, 2011թ. 4,6 տոկոսի դիմաց, եկամուտները կավելանան 6,8 տոկոսով նախորդ տարվա համեմատ, իսկ ծախսերը՝ 41,5 մլրդր դրամով: Նրա կարծիքով, Հայաստանի արդյունաբերությունը պետական կանոնակարգման կարիք ունի, մասնավորապես, դա վերաբերում է ստեվրային տնտեսության հետ պայքարին, որտեղ կա մենաշնորհ ու օլիգոպոլիաներ, ինչը թույլ կտա բարձրացնել հարկահանության մակարդակն ու նպատակային օգտագործել պետբյուջեի եկամուտները:
Ըստ պետբյուջեի նախագծի, եկամտային մասը 2012թ. նախատեսվում է հաստատել 910 մլրդ դրամի չափով, ծախսայինը՝ 1042,5 մլրդ դրամի, իսկ պակասուրդը՝ 132,5 դրամի ցուցանիշը:

Одновременно в планы правительства входит поддержка малого и среднего бизнеса. Увеличению бюджетных доходов будет также способствовать новый закон “О недрах”, который до конца года будет принят и позволит в 2012-м году собрать на 3,5 млрд драмов больше налогов чем в 2011-м, при сохранении цен этого года. В свою очередь это позволит увеличить расходы на решение социальных проблем, в частности, увеличить пенсии на 10%.
И действительно, проект государственного бюджета Армении на 2012 год социальную направленность. На социальную сферу проектом госбюджета 2012 года предусмотрено 307,3 млрд драмов против 271,9 млрд драмов в 2011 году, что на 35 млрд драмов больше. А это означает, что наши пенсионеры получат на пенсии 3000 драмов больше и на 2700 драмов будут увеличены пособия, и это очень хорошо! Однако, по мнению председателя Союза отечественных производителей Вазгена Сафаряна, в ближайшие годы правительство страны должно поменять в ближайшие годы бюджетную политику, сделав ее инвестиционной, что позволит создать основы для стратегического развития экономики страны, «чего, к сожалению, не предусмотрено в новом проекте госбюджета». Согласно проекту госбюджета Армении на 2012 год доходную часть предлагается утвердить в размере 910 млрд драмов, расходную – в размере 1042,5 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов. При этом удельный вес расходов на социальную сферу (образование, здравоохранение, социальное обеспечение) в общем объеме бюджетных расходов составляет 46,2%. Таким образом, при содействии международных структур, в частности, Всемирного банка, в Армении будет внедрена новая система проверок, основанная на рисках. В этом случае предприниматели сами захотят работать прозрачно, чтобы быть вовлеченными в группы с наименьшими рисками, следовательно – не подвергаться проверкам.
На проблему низкого уровня собираемости налогов МВФ и ВБ постоянно обращают внимание правительства Армении. В противном случае международные структуры могут ограничить финансирование для покрытия дефицита госбюджета, который в этом году составит 132,5 млрд драмов.
Надо отметить, что к 1 декабря текущего года все госорганы, которые будут осуществлять проверки, обязаны будут на своих официальных сайтах опубликовать списки компаний, где они будут осуществлять проверки. Это позволит Армении приблизиться к среднему показателю соотношения налоги/ВВП развивающихся стран такого уровня в пределах 23%-25%, вместо запланированных в проекте госбюджета на 2012 год 17,36%. А вот понравится ли теневому сектору новые налоговые подходы, покажет время.