Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Ջերմուկ առողջարանային քաղաքում հոկտեմբերի 10-11-ը տեղի կունենա հանրապետության գյուղական համայնքների առաջին համաժողովը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են տարածքային կառավարման նախարարությունը և Հայաստանի համայնքների ասոցիացիան, այն անցկացվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների 15-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
«Գյուղական համայնքների առաջին համաժողովի նպատակն է աջակցել գյուղական համայնքների կայուն զարգացմանը իրագործվող ծրագրերի մասին փորձի փոխանակման միջոցով»,- նշվում է կազմակերպիչների հաղորդագրությունում:
Միջոցառմանը մասնակցելու են տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տարածքային կառավարման, միջազգային և տեղական կազմակերպությունների 300 ներկայացուցիչներ, որոնք տարբեր ծրագրեր են իրագործում համայքներւմ և մարզերում:
Համաժողովի շրջանակներում տեղի են ունենալու երկու լիագումար նիստեր, կազմակերպվելու է ցուցահանդես, կայանալու են քննարկումներ 10 աշխատանքային խմբերում «Համայնքային ենթակառուցվածքներ, ջրային տնտեսություն, էներգետիկա, քաղաքաշինություն», «Համայնքային ենթակառուցվածքներ, սոցիալան ոլորտ և առողջապահություն. քաղաքականություն, ծրագրեր, զարգացման հեռանկաներ», «Բանկային համակարգ. վարկային գործիքներ գյուղական համայնքներում», «Նոր տեխնոլոգիաներ» և այլ թեմաներով:
Համաժողովի արդյունքներն ամփոփվելու են հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ:

10 Октябрь 2011 - 06:03 AMT
С участием президента Армении Сержа Саргсяна в курортном городе Джермук 10-11 октября пройдет первый форум сельских общин республики. Организаторами форума являются Министерство территориального управления и Ассоциация общин Армении, а проводится он в рамках мероприятий, посвященных 15-летию органов местного самоуправления.
«Целью форума является содействие устойчивому развитию сельских общин посредством обмена опытом о реализуемых программах и информацией о проводимой политике», – отмечается в сообщении организаторов.
В мероприятии примут участие более 300 представителей органов местного самоуправления и территориального управления, международных и местных организаций, реализующих различные программы в областях и общинах.
В рамках форума пройдет два пленарных заседания, будет организована выставка, состоятся также обсуждения в 10 рабочих группах на темы: «Общинные инфраструктуры: водное хозяйство, энергетика, градостроительство», «Административно-территориальные реформы: проблемы органов местного самоуправления», «Экология и горнодобывающая промышленность», «Общинные инфраструктуры, социальная сфера и здравоохранение: политика, программы, перспективы развития», «Банковская система: кредитные инструменты в сельских общинах», «Новые технологии».