ՏՄՊՊՀ մոնիտորինգի արդյունքներով արձանագրվել է, որ տարբեր վաճառակետերում իրացվող կարագի գնի միջև կա խիստ էական տարբերություն: Խոշոր սուպերմարկետներում 1 կիլոգրամ կարագը վաճառվում է 920 դրամից մինչ 3000 դրամով: Գնային այս ակնհայտ անհամապատասխանությունը հիմք է հանդիսացել, որպեսզի Հանձնաժողովը լայնածավալ ուսումնասիրություն սկսի այս շուկայում, հայտնում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը
Այդպիսով, ուսումնասիրելով ընկերությունների փաստաթղթերը, ՏՄՊՊՀ-ը ուսումնասիրել է կարագի ներկրմամբ և իրացմամբ զբաղվող տնտեսվարողների ողջ փաստաթղթաշրջանառությունը և հայտնաբերել Է մի շարք խախտումներ: Ապա Հանձնաժողովը վաճառքի մեկ տասնյակից ավելի վայրերից կատարել է կարագի հսկիչ գնում: Գնված մթերքը հանձնվել է լաբորատոր փորձաքննության, ինչի արդյունքում էլ լրացուցիչ կերպով հաստատվել են փաստաթղթերում առկա խախտումները:
Այսպիսով, որոշ դեպքերում կարագի ներկրմամբ զբաղվող տնտեսվարողները ներկրել են բուսասերուցքային սփրեդ, որն անհամեմատ էժան է, սակայն այն առևտրի կետերին վաճառել են կարագի անվան տակ: Բացահայտվել են նաև դեպքեր, երբ սպառողին խաբել է ոչ թե ներկրողը, այլ հենց սուպերմարկետը, որը, քաջատեղյակ լինելով, որ ձեռք է բերել բուսասերուցքային սփրեդ, այն վաճառել է կարագի անվան տակ: Իսկ որոշ դեպքերում էլ սուպերմարկետներում այլ կերպ են մոլորեցրել սպառողներին. Հայտարարել են, որ ակցիայի շրջանակում անհամեմատ էժան գնով վաճառվում է կարագ, բայց, իրականում վաճառել են բուսասերուցքային սփրեդ՝ կարագի համար խիստ էժան, իսկ սփրեդի համար՝ բավականին բարձր գնով:
Տեղեկացնենք նաև, որ բուսական ծագում ունեցող սփրեդի 1 կիլոգրամը կարագից էժան է ավելի քան 1000 դրամով:
Այսպիսով, Հանձնաժողովի որոշմամբ, հարուցվում է վարչական վարույթ՝ օրինախախտ ներկրողների և իրացնող տնտեսվարողների հանդեպ: Վարչական վարույթի արդյունքների մասին օրենքով սահմանված ժամկետում կտեղեկացվի հանրությանը:

10 Октябрь 2011 - 11:33 AMT
В супермаркетах армянским потребителям продавался дешевый растительно-сливочный спрэд вместо сливочного масла
Мониторинг, проведенный Государственной комиссией по защите экономической конкуренции Армении, показал, что 1 кг сливочного масла в разных торговых точках продавался по цене в пределах 920 драмов – 3000 драмов. Как сообщает пресс-служба комиссии, данное ценовое неравенство послужило основой для того, чтобы ГКЗЭК начало изучение данного рынка.
Таким образом, изучив документы компаний, которые импортируют и реализуют сливочное масло, комиссия выявила целый ряд нарушений. В частности, со стороны представителей структуры были сделаны контрольные закупки в ряде торговых точек, которые затем были отправлены на лабораторную экспертизу. В результате выяснилось, что импортеры закупали растительно-сливочный спрэд, который значительно дешевле, и продавали под названием масло. При этом потребителей в заблуждение вводили не только импортеры, но и супермаркеты, которые были хорошо проинформированы о продукте.
Надо отметить, что 1 кг растительно-сливочного спрэда на 1000 драмов дешевле сливочного масла.
Таким образом, ГКЗЭК возбудила административное производство в отношении недобросовестных хозсубъектов, результаты которого будут представлены общественности.