Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 10-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության «Ռոսագրոմաշ» ասոցիացիայի պատվիրակությանը` ասոցիացիայի նախագահ Կոնստանտին Բաբկինի գլխավորությամբ:
«Ուրախ եմ, որ այսպիսի ներկայացուցչական պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան, ինչն ընդգծում է մեր համագործակցության ռազմավարական նշանակությունը: Վստահ եմ, որ ձեր այցը հնարավորություն կտա հստակեցնել` ինչպիսի և ինչ ծավալի գյուղատնտեսական տեխնիկա ենք ձեռք բերելու Ռուսաստանից»,- վարչապետի խոսքն է մեջբերում կառավարության մամլո ծառայությունը: Այս կապակցությամբ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի գյուղտեխնիկան թարմացման կարիք ունի:
Կոնստանտին Բաբկինը ներկայացրել է «Ռոսագրոմաշ» ասոցիացիայի գործունեությունը` մասնավորապես նշելով, որ շուրջ 90 գործարան զբաղվում է գյուղտեխնիկայի արտադրությամբ, և արտադրանքն արտահանվում է 40 երկիր: Նա տեղեկացրել է, որ ասոցիացիայի գործունեությունն ուղղված է արտահանման խթանմանը և ընդգծել, որ իրենք շահագրգռված են Հայաստանի հետ համագործակցությունն ակտիվացնելու հարցում:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են Հայաստանի կողմից «Ռոսագրոմաշ» ասոցիացիան կազմող ընկերությունների արտադրած գյուղտեխնիկայի ձեռքբերման մանրամասներ: Մասնավորապես, կողմերը քննարկել են լիզինգային տարբերակով տեխնիկայի ձեռքբերման հնարավորությունները: Անդրադարձ է եղել Հայաստանում գյուղատնտեսական տեխնիկայի հավաքման ձեռնարկությունների ստեղծման, գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին տեխնիկայի տրամադրման և սպասարկման կենտրոնների (մեքենա-տեխնիկական կայանների) կազմակերպման հարցերին:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию во главе с президентом Российской ассоциации производителей сельхозтехники «Росагромаш» Константином Бабкиным.
«Рад, что такая представительная делегация прибыла в Армению, что подчеркивает стратегическое значение нашего сотрудничества. Уверен, что этот ваш визит позволит уточнить, какую сельхозтехнику и в каком объеме Армения приобретет у России», – цитирует слова премьера пресс-служба правительства. В связи с этим Тигран Саркисян отметил, что сельхозтехника Армении нуждается в обновлении.
Российская ассоциация производителей сельхозтехники «Росагромаш» – некоммерческая организация, которая объединяет компании для защиты интересов отечественного сельскохозяйственного машиностроения в органах государственной власти. В ассоциацию «Росагромаш» входят порядка 90 компаний, которые экспортирую свою продукцию в 40 стран мира.
В ходе встречи стороны обсудили возможность приобретения сельхозтехники на основе лизинга, в силу чего Тигран Саркисян посчитал перспективным подписание рамочного соглашения. Помимо этого, стороны коснулись строительства компаний по сбору сельхозтехники в Армении, а также создании центров по ее обслуживанию.