11 Հոկտեմբեր 2011 - 15:30 AMT
2011 թ. հոկտեմբերի 11-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 8%: Ինչպես նշվում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության հաղորդագրության մեջ, 2011 թ. սեպտեմբերին արձանագրվել է 0.8% գնաճ, որի արդյունքում 12-ամսյա գնաճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի նկատմամբ ավելացել է 1.4 տոկոսային կետով և կազմել 6.2%:
ՀՀ ԿԲ Խորհուրդը նշել է, որ ներկայումս տնտեսության արտաքին հատվածից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա շարունակում են մնալ չեզոք: Սակայն դեռևս անորոշ են մնում զարգացած երկրների հիմնարար անհաշվեկշռվածություններին այդ երկրների մակրոտնտեսական քաղաքականությունների արձագանքները: Ընդ որում, տնտեսության ներսից եկող ազդակները գնաճային միջավայրի վրա, ընդհանուր առմամբ, զսպող են, երբ հանրագումարի են բերվում աշխատանքի շուկայի, մասնավոր ծախսումների, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությունների ազդեցությունները: Վերջիններս հետագայում մեծապես կախված կլինեն նաև արտաքին հատվածի զարգացումներից:
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ գնաճի վերջին ամիսների զարգացումները համահունչ են 2011 թ. դրամավարկային քաղաքականության ծրագրերում նախանշված հետագծին, և չնայած սեպտեմբերի վերջին գնաճը գերազանցել է տատանումների թույլատրելի միջակայքի վերին սահմանը, սակայն առաջիկա ամիսներին ակնկալվում է դրա աստիճանական նվազում:

Совет Центрального банка Армении на заседании 11 октября принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования на уровне 8%. Как отмечается в сообщении пресс-службы ЦБ РА, в сентябре была зафиксирована инфляция в размере 0,8%, в результате чего 12-месячная инфляция к показателю предыдущего месяца увеличилась на 1.4 п.п., составив 6,2%.
Совет ЦБ РА отметил, что импульсы из внешнего сектора экономики, влияющие на инфляционную среду, продолжают оставаться нейтральными. Однако, пока остается неопределенной реакция макроэкономической политики развитых стран на их фундаментальную несбалансированность. При этом внутренние экономические импульсы, влияющие на инфляционную среду, в целом, являются сдерживающими в условиях воздействия рынка труда, частных расходов, а также налогово-бюджетной и денежно-кредитной политик, которые в дальнейшем будут в большей мере зависеть от процессов во внешнем секторе.
Совет ЦБ считает, что инфляционные процессы в последние месяцы созвучны программе денежно-кредитной политики 2011 года, более того, в ближайшие месяцы ожидается ее постепенное снижение.