12 Հոկտեմբեր 2011 - 07:39 AMT
Հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանում տեղի կունենա միջազգային «Հայագրոֆորումը», որը նվիրված է Հայաստանի անկախության 20-ամյակին, ինչպես նաև հոկտեմբերի 16-ին Գյուղատնտեսության ոլորտի աշխատողի օրվա տոնակատարությանը: Այդ մասին հոկտեմբերի 12-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Նրա խոսքով, առաջին միջազգային ֆորումին մասնակցելու են շուրջ 1200 ֆերմերներ Հայաստանից, ԼՂՀ-ից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Իրանից, Լեհաստանից, Լատվիայից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից: «Այս տարի գյուղատնտեսության ոլորտում մենք հասել ենք դրական արդյունքների և ցանկանում ենք կիսվել դրանցով ֆորումի մասնակիցների հետ»,- ասել է նա:
Մասնավորապես, նախարարի խոսքով, հոկտեմբերի 14-ին նախատեսված է ֆորումի բացման հանդիսավոր արարողություն Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում, որի կազմակերպիչն է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը: Երկրորդ օրը սփյուռքի գործընկերներն Արարատի մարզում մասնակցելու են «բերքի տոնի» և այցելելու են ընկերություններ, որոնք զբաղվում են գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրությամբ:
Մայրաքաղաքի բնակիչներն ականատես են լինելու լայնածավալ տոնական միջոցառումների, որոնք նախատեսված են հոկտեմբերի 16-ին Հյուսիսային պողոտայում. պանրի, գինու, մեղրի, մրգի և բանջարեղենի համտես, ցուցահանդեսներ և տոնավաճառներ, մշակութային ծրագիր: Նույն օրը երեկոյան ՄՀՀ-ում տեղի է ունենալու տոնական համերգ էստրադայի աստղերի մասնակցությամբ:

С 14 по16 октября в Ереване пройдет первый международный «Армагрофорум», который приурочен к празднованию 20-летия независимости Армении, а также празднованию Дня работника сферы сельского хозяйства 16 октября. Об этом 12 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. По его словам, в первом международном форуме примут участие порядка 1200 фермеров из Армении, НКР, России, Украины, Грузии, Ливана, Ирана, Польши, Латвии, США и Франции. «В этом году в сфере сельского хозяйства мы добились хороших результатов и хотим поделиться ими с участниками форума», – сказал он.
В частности, по словам главы министерства, на 14 октября запланировано официальная церемония открытия форума в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна, организаторами которого выступает Министерство сельского хозяйства Армении. Во второвой день партнеры из Диаспоры примут участие в мероприятии «Праздник урожая» в Араратской области Армении и посетят компании, занятые производством в сельхозсфере.
Помимо этого, жители столицы станут свидетелями широкомасштабных праздничных мероприятий, которые намечены на 16 октября на Северном проспекте: дегустация вина, сыра, меда, собранных урожаев овощей и фруктов, консервированных фруктов и овощей, выставки и ярмарки, культурная программа. Для представления своей продукции из всех областей Армении прибудут фермеры. Вечером этого же числа в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна состоится праздничный концерт с участием любимых звезд эстрады.