12 Հոկտեմբեր 2011 - 08:23 AMT
Այս տարի Հայաստանում արտադրվել է 175 հազար տոննա խաղող 2010-ի 220 հազար տոննայի փոխարեն, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
«Ձեռքբերումների շարքում ցանկանում եմ նշել, որ այս խաղողի մթերումը կազմակերպվել էր շատ լավ մակարդակով»,- ասել է նա: Դրա հետ կապված` նախարարն ասել է, որ արդեն մթերվել է 106 հազար տոննա խաղող 2010-ի 134 հազար փոխարեն, միաժամանակ հավելել է, որ 1 կգ խաղողը մթերվել է 130 դրամով: Միայն Տավուշի մարզում խաղողը մթերվել է 1 կգ համար 120 դրամով:
Կարապետյանը հավելել է, որ խաղողի, մրգի և բանջարեղենի մթերման գործընթացը շարունակվում է: Մասնավորապես, այս տարի արտադրվել է 42 հազար տոննայով ավելի պտղատու կուլտուրաներ և 23 հազար տոննայով ավելի բանջարաբոստանային կուլտուրաներ, մնացած կուլտուրաների ծավալների արդյունքներն ավելի ուշ են ամփոփվելու:

12 Октябрь 2011 - 08:23 AMT
В этом году в Армении было произведено 175 тыс. тонн виноград против 220 тыс. тонн в 2010 году, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. «Среди достижений я хочу отметить, то, что закуп винограда в этом году был организован на очень хорошем уровне», – подчеркнул он. В связи с этим министр сказал, что уже закуплено 106 тыс. тонн винограда против 134 тыс. тонн в 2010 году, при этом добавил, что 1 кг винограда закупался не менее чем по 130 драмов. Только лишь в Тавушской области из-за низкого содержания сахара и больших транспортных расходов 1 кг закупался по 120 драмов.
Глава министерства добавил, что процесс закупа винограда, овощей и фруктов еще продолжается. В частности, в этом году было произведено на 42 тыс. тонн больше плодовых культур и на 23 тыс. тонн больше бахчевых культур, результаты объемов остальных культур будет подведены позже.