Այսօր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մամլո ասուլիսի ժամանակ հանդես եկավ մի քանի հայտարարություններով։ Հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանի խոսքով, հանձնաժողովն իր այսօրվա նիստում հաստատել է մեծածախ ինտերնետի սակագնի նոր բանաձևը՝1Մբ ինտերնետի համար այն կազմում է 35 600 դրամ։
«Այս ցուցանիշը զգալի նվազել է՝ համեմատած 2010-ի 174 000 դրամ սակագնի հետ։ Իսկ եթե համեմատենք նախորդ տարիների հետ, 2006-ին այս սակագինը կազմում էր 5 մլն 460 000 դրամ 1Մբ-ի համար։ Այս նվազումը պայմանավորված է ինտերնետի օգտագործողների քանակի և միջազգային IP տարանցման տրաֆիկի կտրուկ աճով։ Եթե մենք հունվարին ունեինք 10Գբ ընդհանուր ծավալ ամբողջ երկրով, կիսամյակի վերջում ունենք՝ 17Գբ, իսկ մինչև տարվա վերջ կանխատեսում ենք այս դինամիկայի աճ՝ մինչև 22Գբ»,-նշեց նա։
2011-ի հունվարից մինչև կիսամյակի վերջ գրանցվել է նաև լայնաշերտ ինտերնետի օգտագործողների աճ շուրջ 100 000-ով։ Ըստ Սամվել Արաբաջյանի, կիսամյակի վերջում օգտագործողների ընդհանուր թիվը կազմել է 340 000 օգտագործող։

12 октября во время пресс-конференции Комиссии по урегулированию общественных служб РА было сделано несколько объявлений. По словам члена комиссии Самвела Арабаджяна, комиссия на сегодняшнем заседании утвердила новые тарифы широкополосного Интернета: 1 Мб будет стоить 35 600 драмов.
“Этот показатель значительно снизился по сравнению с тарифом 2010 года, который составлял 174 000 драмов. А в 2006 году тариф составлял 5 460 000 драмов за 1 Мб. Снижение показателя обусловлено увеличением числа пользователей Интернета и резким ростом трафика международного транзита IP. Если в январе 2011 года в общем по стране мы имели объем 10 Мб, в конце полугодия – 17 Мб, а к концу года планируется рост до 22 Гб”, – отметил он.
С января 2011 года до конца полугодия зарегистрирован рост числа пользователей широкополосного Интернета на 100 000 человек. По словам Самвела Арабаджяна, в конце полугодия общее число пользователей широкополосного Интернета составило 340 000 человек.