13 Հոկտեմբեր 2011 - 08:59 AMT
Բացելով ՀՀ կառավարության նիստը՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադարձել է մրցակցության խնդիրներին: «Տնտեսական մրցակցության խնդիրն էական նշանակություն է ունենալու մեզ համար 2012 թվականի պետական բյուջեի ցուցանիշները կատարելու տեսանկյունից։ Եթե մեզ հաջողվի ապահովել մրցակցության արդար պայմաններ, ապա հասկանալի է, որ մենք կունենանք ավելի բարձր տնտեսական աճ»,-ասել է նա։ Վարչապետը հիշեցրել է, որ 2010-2011 թվականներին միջազգային կազմակերպությունների օժանդակությամբ մշակվեցին օրենսդրական փոփոխություններ. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին տվեցինք լրացուցիչ գործիքներ, որպեսզի այս դաշտում մենք կարողանանք էական բարելավումներ ապահովել։ «Ես կցանկանայի լսել Արտակ Շաբոյանին, թե այդ գործիքակազմը, որ մենք ձեզ տրամադրեցինք, ի՞նչ էական փոփոխությունների հանգեցրեց մրցակցային դաշտում, և 2011 թվականին մենք ի վիճակի՞ ենք լինելու ապահովել էական առաջընթաց այդ բնագավառում»,-ասել է վարչապետը։
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը պարզաբանեց, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 2011 թվականի առաջին 9 ամիսների ընթացքում ուսումնասիրել է 13 ապրանքային շուկաներ։ Այդ շուկաների ընտրությունը պայմանավորված է եղել նրանով, որ այդ շուկաներում առկա է կենտրոնացվածության բարձր աստիճան։ Ըստ նրա, 13 շուկաներից 12-ը բարձր կենտրոնացվածության շուկաներ են, և ընդամենը 1 շուկան միջին կենտրոնացվածության շուկա է, այսինքն` սրանք այն շուկաներն են, որտեղ առկա են գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտներ։ Շաբոյանը նշեց, որ դրանք պարենային` ձվի, սուրճի, կարագի ապրանքային շուկաներն են, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են մի շարք ոչ պարենային ապրանքային շուկաներ։ Դա վերաբերում է շինանյութերի ապրանքային շուկային` ցեմենտ, գաջ, տարբեր տեսակի շինանյութեր, ինչպես նաև պարարտանյութեր։ «2011 9 ամիսների կտրվածքով մեր հանձնաժողովի կողմից պատասխանատվության միջոցների կիրառման վերաբերյալ կայացվել է 86 որոշում այն դեպքում, երբ նախորդ տարիներին այդ թիվը չէր գերազանցում 30-ը։ Միայն 2011 թվականի առաջին 9 ամիսների կտրվածքով տնտեսվարող սուբյեկտները հակամրցակցային գործողությունների համար տուգանվել են մոտ 230 մլն դրամի չափով` 2010 թվականի 37 մլն դրամի, 2009 թվականի 10 մլն դրամի և 2008 թվականի 9 մլն դրամի համեմատ։ Այս ամսվա վերջի դրությամբ գանձումների չափը կկազմի մոտ 150 միլիոն դրամ՝ նախորդ տարվա 20 միլիոնի համեմատ»,-ասել է Շաբոյանը։
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահը նշել է նաև, որ համաձայն մեր օրենսդրության տրամաբանության՝ մենք պայքարում ենք գերիշխող դիրքի չարաշահումների և հակամրցակցային գործողությունների դեմ, հարուցվել է 42 վարչական վարույթ: Չարաշահումների դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտները կենթարկվեն պատասխանատվության։

13 Октябрь 2011 - 08:59 AMT
Добросовестная конкуренция обеспечит более высокий рост экономики Армении в 2012 году, уверен Тигран Саркисян
Открывая заседание правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян поинтересовался проблемами конкуренции, о которой постоянно говорят предприниматели. «Если нам удастся обеспечить равные конкурентные условия, то в 2012 году у нас будет более высокий рот экономики», – подчеркнул премьер. В связи с этим глава правительства напомнил, что в течение 2010-2011 гг при содействии международных структур был разработан пакет законодательных изменений, который предусматривал расширение полномочий Государственной комиссии по защите экономической конкуренции за счет использования новых инструментов. Тигран Саркисян обратился к председателю ГКЗЭК Артаку Шабояну, чтобы он представил ситуацию в этой сфере. Премьер добавил, что правительство готово предоставить Комиссии новые инструмент в том случае, если уже действующие оправдывают себя, а конкурентная среда в республике улучшится.
В свою очередь Артак Шабоян сообщил, что за девять месяцев ГКЗЭК изучила наиболее централизованные 13 товарных рынков и выявила целый ряд нарушений. В частности, это касается продовольственных товаров (яйца, сахар, масло, молоко) и непродовольственных товаров (стройматериалы), где в основном действуют хозъсубъекты, занимающие доминирующее положение. Он также сообщил, что за указанный период со стороны комиссии было вынесено 86 решений при том, что в прошлые годы этот показатель не превышал 30. «За 9 месяцев текущего года за антиконкурентную деятельность хозсубъекты были оштрафованы на 230 млн. драмов против 37 млн. драмов – в 2010 году, 10 млн. драмов – в 2009 году», – сообщил он. Тем не менее, по заверению Шабояна, штрафы не являются самоцелью, поскольку основной функцией Комиссии является предотвращение злоупотреблений доминирующим положением на рынке и защита прав потребителей.
Председатель также сообщил, что на сегодняшний день в отношении недобросовестных хозсубъектов возбуждено 42 административных производства, решения по которым ГКЗЭК вынесет до конца года.