14 Հոկտեմբեր 2011 - 08:06 AMT
Առաջին միջազգային «Հայագրոֆորումի» նպատակն է ամփոփել գյուղատնտեսության ոլորտում կատարված աշխատանքն ու քննարկել նախանշված ծրագրերը: Այդ մասին հոկտեմբերի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Ըստ նրա, գյուղատնտեսական աշխատանքները մոտենում են ավարտին, կան որոշ տվյալներ բերքահավաքի մասին, որոնք «միանգամայն գոհացուցիչ են»: «Մեկ ամսից մենք կամփոփենք արդյունքները և կներկայացնենք բոլոր արդյունքները, սակայն այժմ էլ կարելի է խոսել արդեն դրական միտումների մասին»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում մեկնարկել է միջազգային «Հայագրոֆորումը», որը նվիրված է Հայաստանի անկախության 20-ամյակին, ինչպես նաև հոկտեմբերի 16-ին Գյուղատնտեսության ոլորտի աշխատողի օրվա տոնակատարությանը: Առաջին միջազգային ֆորումին մասնակցում են շուրջ 1200 ֆերմերներ Հայաստանից, ԼՂՀ-ից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Իրանից, Լեհաստանից, Լատվիայից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից: «Այս տարի գյուղատնտեսության ոլորտում մենք հասել ենք դրական արդյունքների և ցանկանում ենք կիսվել դրանցով ֆորումի մասնակիցների հետ»,- ասել է նա:
Սերգո Կարապետյանն ասել է նաև, որ 2011թ. օգոստոսին գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցվել է 61,3 տոկոս աճ 2010թ. նույն շրջանի համեմատ: «Այդ միտումը շարունակվում է և անկումը, որը եղավ անցյալ տարի, մեզ հաջողվեց կասեցնել ու լավ արդյունքներ գրանցել տարեվերջին»,-ասել է նա: Ըստ նրա, դրան նպաստեցին նաև երկրում ստեղծված բարենպաստ պայմանները գործարարության համար: «Մենք ցանկանում ենք մեր հայրենակիցներին հրավիրել ներդրումներ կատարել Հայաստանում, քանի որ ողջ աշխարհում գյուղատնտեսության ոլորտն առաջատար է համարվում ներդրումների համար: «Խելացի մարդիկ այսօր ներդրումներ են կատարում գյուղատնտեսության ոլորտում»,-վստահ է նախարարը:

14 Октябрь 2011 - 08:06 AMT
Целью первого международного «Армагрофорума» является подведение итогов проделанной в сфере сельского хозяйства работы и рассмотрение намеченных программ. Об этом 14 октября в беседе с журналистами сообщил министр сельского хозяйства Серго Карапетян. По его словам, работы в сфере сельского хозяйства подходят к завершению, и есть определенные данные по собранным урожаям, которые «вполне удовлетворительны». «Через месяц мы подведем итоги и подробно представим результаты, но даже сейчас можно говорить о положительных тенденциях», – подчеркнул он.
В Ереване в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна начал работу первый международный «Армагрофорум», который собрал воедино более 1000 гостей из Армении, НКР и России, Украины, Грузии, Ливана, Ирана, Польши, Латвии, США и Франции. Форум, организатором которого является Министерство сельского хозяйства, продлится до 16 октября, и приурочен он к празднованию 20-летия независимости Армении, а также празднованию Дня работника сферы сельского хозяйства 16 октября.
Серго Карапетян сообщил, что в сфере сельского хозяйства в августе 2011 года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года зафиксирован рост в 61,3%. «Эта тенденция продолжается и спад, который был в прошлом году, нам удастся преодолеть и зафиксировать хорошие результаты по итогам года», – подчеркнул он. Этому, по его словам, способствуют и созданные в стране благоприятные условия для ведения бизнеса. «Мы хотим пригласить наших соотечественников инвестировать в Армении , поскольку во всем мире сфера сельского хозяйства считается передовой для инвестирования. «Умные люди сегодня инвестирую в сельское хозяйство», – уверен министр.