14 Հոկտեմբեր 2011 - 08:26 AMT
2011-ին Ակբա կրեդիտ ագրիկոլ բանկը կգերակատարի գյուղատնտեսության վարկավորման ներդրումային ծրագիրը 20 տոկոսով
Ակբա կրեդիտ ագրիկոլ բանկ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը դրական է գնահատում 2011-ի գյուղատնտեսական տարին: «Հայաստանում գյուղատնտեսական տարին վատը չէր անցյալ տարվա համեմատ: Արտադրանքի մի քանի տեսակների գծով ֆերմերներն այս տարի լավ բերք են ստացել, դրան նպաստել է գյուղատնտեսական մթերքների գների բարձրացումը, ինչը թույլ է տվել ֆերմերներին ավելացնել իրենց եկամուտները»,- ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Ինչ վերաբերվում է այս ոլորտում արտասահմանյան ներդրումներին, ապա բանկի ղեկավարի խոսքով, դրանք շատ չեն: «Կան մի քանի հաջողված օրինակներ, բայց հիմնականում տեղի տնտեսվարող սուբյեկտները փորձում են զարգանալ, և դա նրանց հաջողվում է»,- ասել է նա և հավելել, որ գյուղատնտեսության ոլորտը շատ ռիսկային է:
Անդրադառնալով վերամշակման ոլորտին, որը վերջին տարիներին մեծ թափ է ստացել, Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ այդ արտադրողների արտադրանքը հաջողությամբ արտահանվում է իր բարձր որակի շնորհիվ:
Նա նաև հավելել է, որ 2011-ին բանկը գերակատարելու է գյուղատնտեսության վարկավորման ներդրումային ծրագիրը 15-20 տոկոսով: Նրա խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտում բանկի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 34 մլրդ դրամ, ինչը «բավական բարձր ցուցանիշ է»:
Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում` Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում աշխատանքն է սկսել առաջին միջազգային «Հայագրոֆորումը», , որին մասնակցում են շուրջ 1000 ֆերմերներ Հայաստանից, ԼՂՀ-ից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Իրանից, Լեհաստանից, Լատվիայից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից:
Հոկտեմբերի 15-ին սփյուռքի գործընկերներն Արարատի մարզում մասնակցելու են «բերքի տոնին» և այցելելու են ընկերություններ, որոնք զբաղվում են գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրությամբ:
Մայրաքաղաքի բնակիչներն ականատես են լինելու լայնածավալ տոնական միջոցառումների, որոնք նախատեսված են հոկտեմբերի 16-ին Հյուսիսային պողոտայում. պանրի, գինու, մեղրի, մրգի և բանջարեղենի համտես, ցուցահանդեսներ և տոնավաճառներ, մշակութային ծրագիր: Նույն օրը երեկոյան ՄՀՀ-ում տեղի է ունենալու տոնական համերգ էստրադայի աստղերի մասնակցությամբ:

14 Октябрь 2011 - 08:26 AMT
В 2011 году «АКБА-Кредит Агриколь Банк» перевыполнит инвестиционную программу по кредитованию сельского хозяйства на 20%
Генеральный исполнительный директор «АКБА-Кредит Агриколь Банка» Степан Гишян положительно оценивает 2011–ый сельскохозяйственный год. «Сельскохозяйственный год в Армении бы неплохим по сравнению с прошлым годом. По линии некоторых видов продукции у фермеров в этом году был хороший урожай, этому способствовало и повышение цен на сельхозпродукцию, что позволило фермерам увеличить свои доходы», – сказал он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
14 октября в Ереване в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна начал работу первый международный «Армагрофорум», который собрал воедино более 1000 гостей из Армении, НКР и России, Украины, Грузии, Ливана, Ирана, Польши, Латвии, США и Франции. Форум, организатором которого является Министерство сельского хозяйства, продлится до 16 октября, и приурочен он к празднованию 20-летия независимости Армении, а также празднованию Дня работника сферы сельского хозяйства 16 октября.
Что же касается притока иностранных инвестиций в эту сферу, то, по словам главы банка, их немного. «Есть несколько удавшихся примеров, но, в основном, местные хозсубъекты пытаются развиваться, и им это удается», – отметил он, добавив, что сфера сельского хозяйства очень рискованная.
Касаясь перерабатывающей отрасли, которая за последние годы набрала значительный размах, Степан Гишян сказал, что продукция этих производителей с успехом экспортируется из страны в силу своего высокого качества. «Для вхождения на нанковые рынки требуется время, но с учетом тех тенденций, которые мы сейчас наблюдают, можно сказать ситуация вполне удовлетворительна», – подчеркнул он.
Генисполнительный директор «АКБА-Кредит Агриколь Банка» также добавил, что в 2011 году банк перевыполнит инвестиционную программу по кредитованию сельского хозяйства на 15%-20%. По его словам текущий кредитный портфель банка в сфере сельского хозяйства на данный момент составляет порядка 34 млрд. драмов, что «является достаточно высоким показателем».