14 Հոկտեմբեր 2011 - 08:58 AMT
Հոկտեմբերի 13-ին Թբիլիսիում ավարտվեց Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՍԾՏՀ ԽՎ) տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական ու բնապահպանական հարցերի կոմիտեի հերթական նիստը: Ինչպես հայտնում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Թբիլիսիից, նիստերի քննարկման թեման է ՍԾՏՀ երկրներում մաքսային համակարգի կատարելագործումը:
Ինչպես նշել է կոմիտեի նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը, Հայաստանն առաջարկում է արգելք դնել ՍԾՏՀ ԽՎ նախագահությունը տնտեսական կոմիտեում, եթե այն գերազանցում է երկու անընդմեջ ժամկետը: «Առաջարկությունն այս նիստում չընդունվեց, սակայն մենք մտադիր ենք արծարծել այն նոյեմբերի վերջում, երբ նախագահությունը ԾՍՏՀ ԽՎ-ում վեց ամսով կստանձնի Հայաստանը»,-ասել է նա: Հերթական հանդիպման ճշգրիտ ամսաթիվը դեռ որոշված չէ, հավելել է ԱԺ պատգամավորը:
Հայկական պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մինասյանը, Արեգ Ղուկասյանը, Վարդան Բոստանջյանը և Վարդան Խաչատրյանը:

13 октября в столице Грузии Тбилиси завершилось очередное заседание Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ПАЧЭС. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net из Тбилиси, основной темой обсуждения заседания были вопросы по усовершенствованию налоговых систем в странах ЧЭС.
Как отметил председатель комитета, депутат НС Армении Гагик Минасян, основным предложением армянской делегации в ходе данного заседания было внесение запрета на председательствование в Комитете ПАЧЭС более двух сроков подряд. «Данное предложение не было принято на этом заседании, однако мы намерены поднять его в предстоящей встрече в Тиране, которая состоится в конце ноября текущего года, когда председательствование ПАЧЭС перейдет к Армении на шесть месяцев», – подчеркнул он. Точная дата проведения очередной встречи пока не определена, добавил депутат НС.
В армянскую делегацию входят депутаты НС Гагик Минасян, Арег Гукасян, Вардан Бостанджян и Вардан Хачатрян.