14 Հոկտեմբեր 2011 - 10:42 AMT
Հայաստանը «ռեկորդ է սահմանել» ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական ու բնապահպանական հարցերի կոմիտեի նախագահության հարցում՝ երրորդ անգամ նախագահ ընտրվեց ՍԾՏՀ-ում հայկական պատվիրակությնա անդամ Գագիկ Մինասյանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել կոմիտեի փոխնախագահ, հայկական պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Արեգ Ղուկասյանը: «Սա աննախադեպ իրադարձություն է ՍԾՏՀ գոյության 20-ամյա պատմության մեջ»,-ասել է նա:
Ըստ Ղուկասյանի, չնայած որ թուրքական ու ադրբեջանակն պատվիրակությունները հավանություն չտվեցին Մինասյանի թեկնածությանը, նա ընտրվեց կոմիտեի նախագահ, իսկ վրացական կողմի թեկնածուն ընտրվեց փոխնախագահի պաշտոնում: Ինչպես նշել է Ղուկասյանը, ընտրություններն ընդհանուր առմամբ նորմալ անցան, չնայած, որ 12 անդամ երկրներից ներկա էին 7-ը, քվորումն ապահովվեց: «Սկզբում վրացական կողմը նույնպես թեկնածու առաջադրեց նախագահի պաշտոնի համար, սակայն, իմանալով, որ հայկական կողմը կրկին առաջադրում է Մինասյանի թեկնածությունը, ետ կանչեց իր թեկնածուին»,-ասել է Ղուկասյանը:
Նախագահի ընտրությունները կայացել են նախօրեին Թբիլիսիում ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական ու բնապահպանական հարցերի կոմիտեի երկօրյա նիստի շրջանակներում: Նիստի հիմնական թեման հարկային համակարգի կատարելագործումն էր:

14 Октябрь 2011 - 10:42 AMT
Армения «побила рекорд» председательствования в ПАЧЭС после избрания председателем Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ПАЧЭС главы армянской делегации в ЧЭС Гагика Минасяна на третий срок. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил заместитель председателя Комитета, член армянской делегации депутат НС Арег Гукасян. «Это беспрецедентное за 20 лет существования ЧЭС событие», – сказал он.
По словам Гукасяна, несмотря на то, что турецкая и азербайджанская делегации не поддерживали кандидатуру Минасяна, он был успешно избран председателем комитета, а кандидат грузинской стороны был избран на пост заместителя.
Как отметил Гукасян, выборы прошли в целом нормально, поскольку, несмотря на то, что из 12 стран-членов Сотрудничества присутствовали 7, это обеспечило кворум. «В начале грузинская сторона также представила кандидата на должность председателя, однако узнав, что Армения опять выдвигает кандидатуру Минасяна, отозвала своего кандидата», – подчеркнул Гукасян.
Выборы кандидата на должность председателя комитета прошли накануне в Тбилиси в ходе двухдневного заседания Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам ПАЧЭС. Основной темой очередного заседания ПАЧЭС было обсуждение вопросов усовершенствования налоговой системы.