14 Հոկտեմբեր 2011 - 10:45 AMT
Հայաստանի գովազդային խորհրդի նախագահ Արզուման Հարությունյանն այսօր կայացած ասուլիսում նշեց, որ Հայաստանում գովազդի շուկան ունի ինքնակարգավորման խնդիր։
«Հայաստանի գովազդի մասին օրենքն ունի շատ թերություններ։ Մեր մարմինը ստեղծված է գովազդի շուկան կարգավորելու, օրենքի սխալ կիրառումները արձանագրելու և շտկումներ անելու համար։ Մենք հանդես են գալիս որպես ոլորտի լուրջ փորձագետներ։ Մենք ցանկցած խախտման դեպքում ունենք մեր արձագանքը՝ լինի դա երեխաների համար չնախատեսված գովազդում երեխայի կերպարի օգտագործում կամ բարոյականության կանոնների շեղում թույլ տված գովազդ»,-ասաց նա։
Ամեն 2 ամիսը մեկ Հայաստանի գովազդային խորհրդի անդամները հավաքում են 2 ամսվա գովազդները՝ թե՛ հեռուստատեսային, թե՛ ռադիո, թե՛ տպագիր, թե՛ էլեկտրոնային և քննարկում կատարում։ Այնուհետև խորհրդի՝ գովազդի հետ կապված դիտարկումներն ուղղարկվում են գովազդ պատրաստողին, եթե պատասխան չկա, խորհուրդը դիմում է օրենսդրությանը։
«Ուղղումներ չանելու դեպքում մենք կատարում են հրապարակումներ դրանց մասին։ Շատ հաճելի է և նման դեպքեր շատ են եղել, երբ մեր միջամտություններից հետո գովազդում շտկումներ են կատարվել»,-ասաց Արզուման Հարությունյանը։ Ըստ նրա, Հայաստանի գովազդի շուկան զարգացման հարցում շատ անելիքներ ունի։
«Դաշտը պղտոր է, չի շերտավորված։ Պատվիրատուն չգիտի, թե ինչպես ձևավորի և կազմի պատվերը, պատվիրատուն այդ հարցում կիրթ չէ։ Ողջ աշխարհում գովազդը չի հեռարձակվում՝ մինչև հետազոտություն չանցնի։ Սա մեծ խնդիր է Հայաստանում»,-ավելացրեց նա։
Հայաստանի գովազդային խորհուրդը չի կարող Հայաստանում գործող գովազդային գործակալությունների հստակ քանակը նշել, քանի որ բոլորն են գովազդ պատրաստում՝ չլինելով գովազդում մասնագիտացված։ «Շատ ցավալի է, որ անհնար է թիվ ասել, քանի որ յուրաքանչյուրն, ով մեկ գովազդային վահանակ է պատրաստում, իրեն համարում է գովազդային ընկերութուն»,- ասաց Արզուման Հարությունյանը։
Հայաստանի գովազդային խորհրդը ոչ ֆորմալ կերպով գոյություն ուներ 4-5 տարի, վերջերս ստացել է իրավական կարգավիճակ։ Գովազդային խորհրդի կացմում են Հայաստանի 10 խոշոր ընկերություններ՝ «Շարմ» հոլդինգը, «Դիիմ Քոմյունիքեյշնզը», «Անտարես» հոլդինգը, «Ռադիո Վանը» և ևս 6 ընկերություն։

Председатель Рекламного совета Армении Арзуман Арутюнян 14 октября во время пресс-конференции отметил, что рынок рекламы в Армении нуждается в доработках.
«В “Законе о рекламе” РА есть много недостатков. Наш орган создан для урегулирования рынка рекламы. Мы являемся серьезными экспертами в данной сфере. Мы реагируем в случае любого нарушения, например, использование образа ребенка в рекламе, не предназначенной для детей», – сказал он.
Раз в два месяца члены Рекламного совета Армении отбирают телевизионную рекламу, радиорекламу, печатную или электронную рекламу за 2 месяца и обсуждают ее. Затем они отправляют свое заключение изготовителю рекламы, если ответа не последует, они обращаются к законодательству.
“Заказчик не знает, как оформить и составить заказ, в этом плане он неграмотен.
Во всем мире реклама не транслируется, пока не пройдет соответствующее исследование. В деле развития армянскому рынку рекламы еще многое предстоит сделать. Это довольно большая проблема в Армении”, – сказал он.
Рекламный совет Армении не может конкретно назвать число рекламных агентств, действующих в Армении, поскольку очень много непрофессионалов занимаются созданием рекламы. “Очень жаль, что нельзя назвать их число, потому что каждый, кто создал всего один рекламный щит, уже считает себя рекламной компанией”, – сказал Арзуман Арутюнян.
Рекламный совет Армении неформально существовал около 4-5 лет и совсем недавно получил правовой статус. В его состав входят 10 крупных компаний Армении: холдинг “Шарм”, холдинг “Антарес”, “Радио Ван”, “Dreem COMMUNICATIONS” и еще 6 компаний.