14 Հոկտեմբեր 2011 - 10:47 AMT
Միջազգային ընկերություններն ավելի են ոգևորված Popok փառատոնին մասնակցելու հեռանկարից, քան տեղականները
Այսօր Popok գովազդի միջազգային փառատոնի տնօրեն Րաֆֆի Նիզիբլյանը հայտնեց Հայաստանի գովազդային խորհրդի հետ համագործակցության մասին։ Popok փառատոնն ընդգրկվել է 2011թ-ի Հայաստանի գովազդային խորհրդի վարկանիշային ցուցակի փառատոներում։ Սա նշանակում է, որ փառատոնի հաղթող կամ short list-ում հայտնված գովազդային ընկերությունները միավորներ կվաստակեն փառատոնից և հնարավորություն կունենան հայտնվել վարկանիշային ցուցակում։
Րաֆֆի Նիզիբլյանը հայտնեց նաև, որ փառատոնին մասնակցելու համար գրանցվել է մոտ 100 ընկերություն։ «Դեռ 4 օր ունենք գրանցման ավարտին և համոզված եմ այս վերջին օրերին հայտերը մեծ թափով կավելանան»,-ասաց Րաֆֆի Նիզիբլյանը՝ հիշեցնելով, որ անցյալ տարի փառատոնն ունեցել է 430 մասնակից, որից մոտ 200-ը գրանցվել է վերջին մի քանի օրում։
Րաֆֆի Նիզիբլյանի խոսքով, արտասահմանյան մասնակիցներն այս պահին ավելի շատ են, քան տեղականները։ «Վարկանիշային ցուցակի ստեղծումը ևս մեկ առիթ է տեղական ընկերություններին խրախուսելու փառատոնին մասնակցելու համար»,-նշեց նա։
Ամբողջ աշխարհում գովազդային փառատոներին ներկայացվող գովազդների պարտադիր պահանջը դրանց հեռարձակված և կիրառված լինելն է։ «Քանի որ Հայաստանում ունենք գովազդի շուկայի զարգացման խնդիր, մենք որոշեցինք փառատոնի շրջանակներում ավելացնել ևս մեկ կատեգորիա չկիրառված գովազդների համար, որոնք միգուցե պատվիրատուն չի հավանել, սակայն հիանալի գովազդներ են։ Սրանց ասում են Fake գովազդներ»,-ավելացրեց Րաֆիի Նիզիբլյանը։
«Popok» գովազդի միջազգային 2-րդ փառատոնը հոկտեմբերի 27-29-ը կանցկացվի Երևանում՝ Մոսկվայի տանը։ «Popok» փառատոնին այս տարի կմասնակցեն թե՛ Եվրոպայից, թե՛ Ասիայից 25 երկրների ներկայացուցիչներ՝ Իտալիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Թուրքիա, Վրաստան և այլն։ Փառատոնի ընդհանուր բյուջեն 20 միլիոն դրամ է։ Մրցութային ծրագրի միջազգային ժյուրիի նախագահն է «Եվրոպայի արտ-տնօրենների ակումբի» (ADCE) նախագահ և «Leo Burnett» (Իտալիա) գովազդային գործակալություննների խմբի գլխավոր կրեատիվ տնօրեն Ֆրանկո Մորետին։
Մրցույթը հետևյալ անվանակարգերում է՝ գովազդային հոլովակ, տպագիր և արտաքին գովազդ, թվային և նոր գովազդակիրներ, գրաֆիկական դիզայն, մարքեթինգային արշավ։ Մրցութային ծրագրի աշխատանքների ներկայացման վերջնաժամկետը երկարացվել է մինչև հոկտեմբերի 18-ը։

14 октября директор Международного фестиваля рекламы “Popok” Раффи Низиблян заявил о своем сотрудничестве с Рекламным советом Армении. Фестиваль “Popok” будет включен в рейтинговый список рекламы 2011 года Рекламного совета Армении. Это означает, что в случае победы или если они оказались в “short list” одного из фестивалей, то они заработают очки и будут занесены в рейтинговый список.
Раффи Низиблян заявил, что для участия в фестивале зарегистрировалось около 100 компаний. “До завершения регистрации еще 4 дня, и я уверен, что в последние дни число заявок резко увеличится”, – сказал он, напомнив, что в прошлом году у фестиваля было 430 участников, 200 из которых зарегистрировались в последние несколько дней.
По словам Раффи Низибляна, в настоящее время зарегистрировано больше зарубежных участников, чем местных. “Создание рейтингового списка – еще один повод для стимулирования армянских компаний”, – отметил он. “Поскольку в Армении есть серьезная проблема развития рынка рекламы, мы решили в рамках фестиваля добавить еще одну категорию для неиспользованных реклам, которые заказчику не понравились, однако, являются довольно хорошим и качественным продуктом. Их называют Fake-рекламой ”, – добавил Раффи Низиблян.
2-ой международный фестиваль рекламы ”Popok” пройдет с 27 по 29 октября в Ереване в Доме Москвы. В фестивале примут участие представители 25 стран из Европы и Азии. Будут представлены Италия, Россия, Украина, Турция, Грузия и др. Общий бюджет фестиваля – 20 млн драмов. Председатель жюри – руководитель «Клуба арт-директоров Европы», генеральный креативный директор известного рекламного агентства «Leo Burnett» Франко Моретти. Фестиваль этого года будет содержать четыре номинации: графический дизайн, печать и внешняя реклама, интерактивная (телевизионная и радио) и маркетинговая экспедиции. Армен Мартиросян утверждает, что школа графического дизайна в Армении находится на должном уровне, и Армения на международных фестивалях всегда представляет хорошие работы. Телевизионные и радиорекламы объединены в одной номинации. Последний срок приема заявок – 18 октября.