14 Հոկտեմբեր 2011 - 11:10 AMT
«ԻՆԳՈ Արմենիա»-ի ղեկավարը գտնում է, որ ՀՀ ապահովագրական ինդուստրիայի բաժինը ՀՆԱ-ում պետք է կազմի 7-12%
«ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը գտնում է, որ Հայաստանի ապահովագրական ինդուստրիայի բաժինը ՀՆԱ-ում պետք է կազմի 7-12%: «Դա առանց հայկական ընտանիքների բյուջեի վրա լրացուցիչ ծանրաբեռնման` լիովին պաշտպանելով նրանց շահերը»,- ասել է նա հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում` նվիրված Հայաստանում ընկերության գործունեության 14-ամյակին: Նրա խոսքով` այսօրվա դրությամբ շուկայի տարողունակությունը կազմում է ՀՆԱ 1.75%, ինչը «ցածր ցուցանիշ» է: «1997-1999թթ. մենք սկսեցինք ՀՆԱ 0.2%-ից, 15 տարում հասանք 1.4%-ի: Աճը բավական թույլ է, սակայն, հաշվի առնելով, որ Հայաստանում ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին օրենքն ընդունվել է անցյալ տարի, դա բացատրելի է»,- ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, Ալթունյանի կարծիքով, պրոֆեսիոնալիզմի տեսակետից Հայաստանի ապահովագրական շուկան կարելի է բավական զարգացած համարել, ինչը պայմանավորված է օրենսդրական պահանջներով, որոնք մշակել է Կենտրոնական բանկը` ժամանակին առաջնորդվելով լավագույն եվրոպական նորմատիվներով: «Այս իմաստով Հայաստանի ապահովագրական օրենսդրությունն ամենազարգացածներից է ԱՊՀ ողջ տարածքում և Եվրոպայի ողջ տարածքում լավերից է»,- հավելել է նա:
Այսօրվա դրությամբ ընկերությունը տարբեր գնահատականներով 2-3-րդ տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի ապահովագրական շուկայում: 2011 թվականին ընկերությունը 1,5 անգամ ավելացրել է իր ակտիվները, որոնք 5,81 մլրդ դրամ են կազմել: ԱՊՊԱ-ի գծով կուտակված պրեմիաները կազմել են 2,2 մլրդ դրամ, ինչը կազմում է ապահովագրական վճարների ընդհանուր պորտֆելի 55%: Ընդ որում, ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին հատուցումների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 1 մլրդ դրամ:

Исполнительный директорЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» Левон Алтунян считает, что доля страховой индустрии Армении в ВВП должна составлять порядка 7-12%. «Это без дополнительных нагрузок на бюджет армянских семей, с полной защитой их интересов», – сказал он 14 октября на пресс-конференции в Ереване, приуроченной к 14-летнему юбилею деятельности компании в Армении. По его словам, на сегодняшний день емкость рынка составляет 1,75% от ВВП, что является «низким показателем». «Начинали мы в 1997-1999 гг. с 0,2% от ВВП, за 15 лет достигли 1,4%. Рост достаточно слабый, но, учитывая, что закон об обязательном страховании автогражданской ответственности в Армении был принят только в прошлом году, это объяснимо», – сказал он.
Одновременно, по мнению Алтуняна, с точки зрения профессионализма рынок страхования Армении можно считать достаточно развитым, что обусловлено законодательными требованиями, разработанными со стороны Центрального банка, который руководствовался в свое время лучшими европейскими нормативами. «В этом смысле страховое законодательство Армении одно из наиболее развитых на всем пространстве СНГ и одно из неплохих по всей территории Европы», – добавил он.
На сегодняшний день компания по разным оценкам занимает 2-3 место на страховом рынке Армении. В 2011 году компания в 1,5 раза увеличила свои активы, которые составили 5,81 млрд драмов. По линии ОСАГО собранные премии составили 2,2 млрд драмов, что составляет 55% от общего портфеля страховых премий. При этом за январь-сентябрь текущего года общий объем возмещений составил более 1 млрд драмов.
СЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» было основано в 1997 году как страховое ЗАО «ЭФЕС». В декабре 2003 года 75% акций компании приобрело российское ОСАО «Ингосстрах», после чего компания была переименована в Страховое ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ».