14 Հոկտեմբեր 2011 - 12:07 AMT
«ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ ապահովագրական ընկերությունը նպատակ չունի ԱՊՊԱ-ի գծով առաջատարի դերը ստանձնել Հայաստանի շուկայում: Այդ մասին այսօր Երևանում լրագրողներին է հայտնել «ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը: Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ, տարեկան ապահովագրավճարների թիվը կազմում է ընկերության պորֆելի 55 տոկոսը և դա արդեն «խախտում է Տնօրենների խորհրդի որոշումը»: Նա ասել է նաև, որ ֆինանսական կայունության ու հեռանկարաների ապահովման համար դեռ 2011թ. սկզբում որոշում էր կայացվել , որ ԱՊՊԱ-ի գծով ապահովագրավճարները չպետք է գերազանցեն ընդհանուր պորտֆելի 50 տոկոսը՝ այն 30 տոկոսի հասցնելու հեռանկարով:
Այդ նպատակով ընկերությունը ստիպված էր մշակել նոր պրոդուկտներ և բացել նոր ներկայացուցչություններ: «Կարծում եմ, մինչև տարեվերջ մենք կհասնենք 50 տոկոս ցուցանիշի՝ պահպանելով ապահովագրավճարների ներկա մասնաբաժինը»,-ասել է Ալթունյանը:
Այսօրվա դրությամբ ընկերությունը տարբեր գնահատականներով 2-3-րդ տեղն է գրավում Հայաստանի ապահովագրական շուկայում: 2011թ. ընկերությունը 1,5 անգամ ավելացրել է իր ակտիվները, որոնք կազմում են 5,81 մլրդ դրամ: ԱՊՊԱ-ի գծով ապահովավճարները կազմել են 2,2 մլրդ դրամ, ինչը կազմում է ապահովագրական վճարումների ընդհանուր թվի 55 տոկոսը: Ընդ որում, ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերին փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 1 մլրդ դրամ:

14 Октябрь 2011 - 12:07 AMT
Страховая компания ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» не ставит перед собой целью быть лидером на рынке Армении по ОСАГО. Об этом 14 октября на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» Левон Алтунян. По его словам, на сегодняшний день портфель обязательного страхования в общем портфеле компании составляет 55%, и «это уже нарушение решений Совета директоров». В связи с этим глава компании сказал, что для обеспечения финансовой устойчивости и долгосрочных успешных перспектив развития еще в начале 2011 года Советом директоров было принято решение, что портфель обязательного страхования, в этом случае ОСАГО, не должен превышать 50% от общего портфеля добровольного страхования с перспективой уменьшения до 30%.
Для этого компании пришлось разрабатывать новые продукты и открывать представительства. «Думаю, что к концу года мы добьемся показателя в 50% за счет увеличения доли добровольного страхования при сохранении нынешней доли обязательного страхования», – подчеркнул Левон Алтунян.
На сегодняшний день компания по разным оценкам занимает 2-3 место на страховом рынке Армении. В 2011 году компания в 1,5 раза увеличила свои активы, которые составили 5,81 млрд драмов. По линии ОСАГО собранные премии составили 2,2 млрд драмов, что составляет 55% от общего портфеля страховых премий. При этом за январь-сентябрь текущего года общий объем возмещений составил более 1 млрд драмов.
СЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» было основано в 1997 году как страховое ЗАО «ЭФЕС». В декабре 2003 года 75% акций компании приобрело российское ОСАО «Ингосстрах», после чего компания была переименована в Страховое ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ».