«ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ ապահովագրական ընկերությունը գյուղատնտեսության ապահովագրության վերաբերյալ ծրագրեր և սակագներ է մշակում, դիտարկում շուկայում այդ արտադրանքի առաջխաղացման ճանապարհները, հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը: «Այո, մենք անակնկալ ենք պատրաստում, սակայն գյուղատնտեսության ապահովագրությունն իր յուրահատկություններն ունի, և դրանց հետ հարկավոր է հաշվի նստել»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով` ապահովագրական ընկերությունը չի կարող խտրական կերպով ապահովագրել որևէ ամենառիսկային շրջանում, այսինքն` չի կարող ապահովագրել երաշտից ամենաչոր շրջանում կամ ապահովագրել ջրհեղեղից դրան ամենաշատը ենթակա շրջանում: «Ուստի, ռիսկի միջինացման և դրա դիվերսիֆիկացման համար անհրաժեշտ են մեծ տարածքներ, մեծ ծավալներ և հաճախորդների բավական մեծ քանակ: Առանց պետության և միջազգային կառույցների աջակցության, որոնք ուզում են կայունության հասնել գյուղատնտեսական ապրանքի շուկայում, դրան շատ դժվար է հասնել»,- պարզաբանել է նա:
Ընդ որում, ընկերությունը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերող միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ ընկերությանը կհաջողվի «անակնկալ մատուցել» և առաջ տանել այդ արտադրանքը դրա զանգվածային կիրառման տեսակետից:

14 Октябрь 2011 - 12:50 AMT
Страховая компания ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» разрабатывает программы по сельхозстрахованию, тарифы, рассматривает пути продвижения этого продукта на рынок, сообщил 14 октября на пресс-конференции в Ереване исполнительный директорЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» Левон Алтунян. «Да, мы готовим сюрприз, однако сельхозстрахование имеет свою специфику и с этим необходимо считаться», – подчеркнул он.
По его словам, страховая компания не может дискретно страховать в каком-то самом рисковом районе, то есть, не может страховать засуху в самом засушливом районе или страховать наводнение в самом подверженном этому районе. «Поэтому, для усреднения риска и его диверсификации нам необходимы большие территории, большие объемы и достаточно большое количество клиентов. Без поддержки государства и международных структур, которые хотят добиться стабильности на рынке сельхозпродукции, этого добиться крайне сложно», – пояснил он.
При этом глава компании высказал надежду, что с помощью международных организаций, проявляющих интерес к сельскому хозяйству Армении, компании удастся «сделать сюрприз» и продвинуть этот продукт с точки зрения его массового применения.