Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի իրագործման շրջանակներում 2011-ին հաջողվել է ավելացնել ցանքատարածությունները 17 հազար հա-ով, այն դեպքում, երբ անցյալ տարիներին այդ տարածքները կրճատվել են 10 հազար հա-ով:
Նախարարի խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտում կան ուղղություններ, որտեղ այդ մակարդակը բարձր չէ, մասնավորապես, դա վերաբերվում է հավի մսի արտադրությանը: «Հայաստանը ներկրում է մեծ քանակությամբ հավի միս, քանի որ կարող է բավարարել ներքին պահանջարկի ընդամենը 37 տոկոսը»,- ասել է նա: Սերգո Կարապետյանը հաղորդել է, որ այդ մթերքով սեփական ապահովվածությունը բարձրացնելու համար մշակվել է հատուկ ծրագիր, որը թույլ է տալու առաջիկա տարիներին հասցնել այդ ցուցանիշը 60 տոկոսի: Միաժամանակ նա հավելել է, որ երկրում հացահատիկային կուլտուրաների ինքնաապահովման ցուցանիշը հասել է 55-60 տոկոսի նախկին 40 տոկոսի փոխարեն:
Հայաստանի կառավարությունը մշակել և հաստատել է ոչ միայն գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման հայեցակարգը, այլ նաև հենց գյուղի, որը նախատեսում է կենսագործունեության բարենպաստ պայմաններով ապահովում գյուղացիներ համար: Դա նախատեսում է ոռոգման համակարգի արդիականցում, ճանապարհների վերանորոգում, գազաֆիկացում և այլ ծրագրեր, որոնք Հայաստանն իրագործում է միջազգային կառույցների, մասնավորապես ՀԲ-ի և «Հազարամյակի մարտահրավերներ» հիմնադրամի հետ: Վարչապետի խոսքով, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում կան շուրջ 340 հազար ֆերմերային տնտեսություններ, որոնք մշակում են 430 հազար հա, իսկ դա խոսում է այն մասին, որ մեկ տնտեսությանը բաժին է ընկնում շատ փոքր ցուցանիշ, ուստի կարևոր է, որպեսզի ոլորտում իրագործվող ծրագրերն ավելի արդյունավետ լինեն: 2012-ը շատ կարևոր կլինի Հայաստանի համար գյուղատնտեսական ծրագրերի իրագործման առումով, որոնք թույլ կտան 30 տոկոսով բարձրացնել ոլորտի արտադրողականությունը հանրապետության մարզերի 55 համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման շնորհիվ:
Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում` Կարեն Դեմիրճյանի անվան ՄՀՀ-ում աշխատանքն է սկսել առաջին միջազգային «Հայագրոֆորումը», , որին մասնակցում են շուրջ 1000 ֆերմերներ Հայաստանից, ԼՂՀ-ից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Լիբանանից, Իրանից, Լեհաստանից, Լատվիայից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից:
Հոկտեմբերի 15-ին սփյուռքի գործընկերներն Արարատի մարզում մասնակցելու են «բերքի տոնին» և այցելելու են ընկերություններ, որոնք զբաղվում են գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրությամբ: Մայրաքաղաքի բնակիչներն ականատես են լինելու լայնածավալ տոնական միջոցառումների, որոնք նախատեսված են հոկտեմբերի 16-ին Հյուսիսային պողոտայում. պանրի, գինու, մեղրի, մրգի և բանջարեղենի համտես, ցուցահանդեսներ և տոնավաճառներ, մշակութային ծրագիր: Նույն օրը երեկոյան ՄՀՀ-ում տեղի է ունենալու տոնական համերգ էստրադայի աստղերի մասնակցությամբ:
Առաջին միջազգային «Հայագրոֆորումի» նպատակն է ամփոփել գյուղատնտեսության ոլորտում կատարված աշխատանքն ու քննարկել նախանշված ծրագրերը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Սերգո Կարապետյանը: Ըստ նրա, գյուղատնտեսական աշխատանքները մոտենում են ավարտին, կան որոշ տվյալներ բերքահավաքի մասին, որոնք «միանգամայն գոհացուցիչ են»: «Մեկ ամսից մենք կամփոփենք արդյունքները և կներկայացնենք բոլոր արդյունքները, սակայն այժմ էլ կարելի է խոսել արդեն դրական միտումների մասին»,-ասել է նա:
Սերգո Կարապետյանն ասել է նաև, որ 2011թ. օգոստոսին գյուղատնտեսության ոլորտում գրանցվել է 61,3 տոկոս աճ 2010թ. նույն շրջանի համեմատ: «Այդ միտումը շարունակվում է և անկումը, որը եղավ անցյալ տարի, մեզ հաջողվեց կասեցնել ու լավ արդյունքներ գրանցել տարեվերջին»,-ասել է նա: Ըստ նրա, դրան նպաստեցին նաև երկրում ստեղծված բարենպաստ պայմանները գործարարության համար: «Մենք ցանկանում ենք մեր հայրենակիցներին հրավիրել ներդրումներ կատարել Հայաստանում, քանի որ ողջ աշխարհում գյուղատնտեսության ոլորտն առաջատար է համարվում ներդրումների համար: «Խելացի մարդիկ այսօր ներդրումներ են կատարում գյուղատնտեսության ոլորտում»,-վստահ է նախարարը:
Ակբա կրեդիտ ագրիկոլ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը դրական է գնահատում 2011-ի գյուղատնտեսական տարին: «Հայաստանում գյուղատնտեսական տարին վատը չէր անցյալ տարվա համեմատ: Արտադրանքի մի քանի տեսակների գծով ֆերմերներն այս տարի լավ բերք են ստացել, դրան նպաստել է գյուղատնտեսական մթերքների գների բարձրացումը, ինչը թույլ է տվել ֆերմերներին ավելացնել իրենց եկամուտները»,- ասել է նա PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում: Ինչ վերաբերվում է այս ոլորտում արտասահմանյան ներդրումներին, ապա բանկի ղեկավարի խոսքով, դրանք շատ չեն: «Կան մի քանի հաջողված օրինակներ, բայց հիմնականում տեղի տնտեսվարող սուբյեկտները փորձում են զարգանալ, և դա նրանց հաջողվում է»,- ասել է նա և հավելել, որ գյուղատնտեսության ոլորտը շատ ռիսկային է: Անդրադառնալով վերամշակման ոլորտին, որը վերջին տարիներին մեծ թափ է ստացել, Ստեփան Գիշյանն ասել է, որ այդ արտադրողների արտադրանքը հաջողությամբ արտահանվում է իր բարձր որակի շնորհիվ:
Նա նաև հավելել է, որ 2011-ին բանկը գերակատարելու է գյուղատնտեսության վարկավորման ներդրումային ծրագիրը 15-20 տոկոսով: Նրա խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտում բանկի վարկային պորտֆելը կազմում է շուրջ 34 մլրդ դրամ, ինչը «բավական բարձր ցուցանիշ է»:
Հայաստանի հիմնական խնդիրների շարքում մնում է պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, իսկ այստեղ խնդիրն է առաջիկա տարիներին հասցնել այդ մակարդակը 80 տոկոսը:
Հայաստանը մտադիր է առաջիկա տարիներին պարենային անվտանգության մակարդակը հասցնել 80 տոկոսի: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ մշակվել և հաստատվել է 2010-2012թթ. պարենային անվտանգության անվտանգության հայեցակարգը: «Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում պարենային ինքնաապահովման մակարդակը կազմում է շուրջ 60 տոկոս: Մենք ցանկանում ենք առաջիկա տարիներին այդ ցուցանիշը հասցնել 80 տոկոսի»,- ասել է Սերգո Կարապետյանը: Այդ առումով նախարարը նշել է, որ «դա շատ բարձր ցուցանիշ է, սակայն մենք անպայման պետք է հասնենք դրան»:

Тем не менее, по состоянию на август 2011 года валовой объем произведенной сельхозпродукции в Армении составил 131,5 млрд. драмов, что на 62% больше аналогичного периода 2010 года. Среди достижений сферы можно выделить производство зерновых культур, что является результатом реализации разработанной Министерством сельского хозяйства и одобренной правительством программы развития семеноводства в стране на 2010-2014 годы. За счет импортированных по этой программе элитарных семян российской пшеницы удалось увеличить урожай на 90 тыс. тонн, а посевные площади на 17 тыс. га при том, что в предыдущие годы эти территории были сокращены на 10 тыс. га. Однако на сегодняшний день в Армении есть порядка 340 тыс. фермерских хозяйств, которые обрабатывают 430 тыс. га, а это говорит о том, что на долю одного хозяйства приходиться очень маленький показатель, поэтому важно, чтобы реализуемые в сфере программы были более эффективными.
Надо отметить, что правительство Армении разработало и утвердило концепцию развития не только сферы сельского хозяйства, но и самого села, что предусматривает обеспечение сельчан благоприятными условиями жизнедеятельности. На этом пути властям оказывают содействие международные организации, в частности, по линии модернизации и создании необходимых инфраструктур, что позволит в 2012 году повысить производительность сферы на 30% за счет формирования коопераций и внедрения эффективных систем управления сельхозресурсами в 55 общинах областей республики.
С целью же стимулирования сферы 14-16 октября в Ереване в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна организован международный «Армагрофорум», который собрал воедино более 1000 гостей из Армении, НКР и России, Украины, Грузии, Ливана, Ирана, Польши, Латвии, США и Франции. Форум приурочен к празднованию 20-летия независимости Армении, а также празднованию Дня работника сферы сельского хозяйства 16 октября, который в Армении отмечается впервые. И действительно, армянскому фермеру надо вознести хвалу за непосильный каждодневный труд в трудных условиях. Форум также нацелен на привлечение иностранных инвестиций, поскольку, как уверен министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, «умные люди сегодня инвестирую в сельское хозяйство». По этому поводу недалекий от сферы генеральный исполнительный директор «АКБА-Кредит Агриколь Банка» Степан Гишян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что их немного, есть, конечно, несколько удавшихся примеров, но, в основном, местные хозсубъекты пытаются развиваться, и им это удается, добавив, что сфера сельского хозяйства очень рискованная. В целом же банкир положительно оценивает 2011–ый сельскохозяйственный год. Хорошие перспективы есть для перерабатывающей отрасли, которая за последние годы набрала значительный размах и начала экспортировать свою продукцию. «Для вхождения на нанковые рынки требуется время, но с учетом тех тенденций, которые мы сейчас наблюдают, можно сказать ситуация вполне удовлетворительна», – подчеркнул он.
Среди основных проблем в Армении остается повышение уровня продовольственной самообеспеченности, и здесь есть задача довести этот уровень в ближайшие годы до 80%.
По поручению президента Армении Сержа Саргсяна была разработана и утверждена концепции обеспечения продовольственной безопасностью в Армении 2010-2020 гг. На сегодняшний день уровень продовольственного самообеспеченности в Армении составляет порядка 60%. Принятие концепции продовольственной безопасности устанавливает серьезные основы в направлении стимулирования местного производства, особенно в сфере сельской продукции, механизмы для доступного и долгосрочного кредитования фермеров и вовлеченных в агропродовольственную систему предприятий.
Это еще более актуально на фоне того, что международные организации, в частности Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (ФАО) прогнозирует высокие цены на продовольствие, определяемые как основной фактор, подрывающий продовольственную безопасность на глобальном уровне, и источник глубокого беспокойства для международного сообщества. В то же время сильные экономики и высокие цены на продовольствие являются стимулом для увеличения долгосрочных инвестиций в аграрный сектор, которые могут внести вклад в улучшение продовольственной безопасности в долгосрочном периоде.