Սյունիքի մարզում գտնվող աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին` «ՏաԹևերը», անթերի և անխափան է աշխատում, հոկտեմբերի 16-ին Հալիձոր կայարանում ճոպանուղու պաշտոնական գործարկման 1-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտարարել է ճոպանուղու կառավարիչ Տիգրան Ղազարյանը: «Մենք բարձր ենք գնահատում յուրաքանչյուր ուղևորի անվտանգությունը»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Ղազարյանը, ճոպանուղու շահագործման ողջ ընթացքում ամեն օր իրականացվել է տեխնիկական զննում, իսկ սպասարկող անձնակազմն անցել է անհրաժեշտ վերապատրաստում: Բացի դրանից, Հայաստանի «Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի» կողմից անցկացվել է տեխնիկական զննում, որի արդյունքներով «ՏաԹևերը» ճանաչվել է անվտանգ կառույց: «Առաջիկայում կանցկացվի ևս մեկ տեխնիկական զննում Շվեյցարիայից և այլ եվրոպական երկրներից կազմված անկախ փորձագետների հանձնաժողովի մասնակցությամբ»,- ասել է Ղազարյանը:
Հոկտեմբերի 16-ին Սյունիքի մարզում մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը, որը նշանավորվեց աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու գործարկմամբ: 2008 թվականին տարբեր ազգության և կրոնական պատկանելիության մարդիկ միավորվեցին Տաթևի վանական համալիրի վերածննդի գաղափարի շուրջ' մոսկվաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի գլխավորած «Տաթև» հիմնադրամի շրջանակներում: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրագործումը վստահվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին, որը գործում է պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության սկզբունքով:
«ՏաԹևեր» անունը կրող ճարտարագիտական այս հրաշքը, որը 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի խոր և գեղատեսիլ կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները ճիշտ այնպես, ինչպես «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը կամրջում է Տաթևի անցյալի ժառանգությունը շրջանի խոստումնալից ապագայի հետ: ՀՀ նախագահի խոսքերով, «Տաթևի վերածնունդը» նախագիծը Հայաստանի մարզերը զարգացնելու ՀՀ կառավարության ռազմավարության էական բաղադրիչն է:
Տաթևի ճոպանուղին հոկտեմբերի 23-ին ստացել է Գինեսի ռեկորդների գրքի հավաստագիր՝ պաշտոնապես ամրագրելով աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ուղևորային ճոպանուղու կարգավիճակը:

Самая длинная в мире реверсивная канатная дорога «Крылья Татева» в Сюникской области на юге Армении работает безупречно и бесперебойно, заявил журналистам 16 октября на станции Алидзор управляющий канатной дорогой Тигран Казарян на пресс-конференции, приуроченной к годовщине официального запуска канатки. «Мы высоко ценим безопасность каждого пассажира», – подчеркнул он.
Как сообщил Казарян, на протяжении всего период эксплуатации канатки на ней проводились ежедневный технический осмотр, а обслуживающий персонал прошел необходимую переподготовку. Помимо этого, по его словам, со стороны «Национального центра технической безопасности» Армении был проведен технический осмотр, по итогам которого канатная дорога «Крылья Татева» была признана безопасной структурой. «В ближайшее время мы планируем провести еще один технический осмотр с участием комиссии, состоящей из независимых экспертов из Швейцарии и других европейских стран», – добавил он.
Официальный запуск канатной дороги на юге Армении состоялся 16 октября в присутствии сотен гостей и высшего руководства республики, ознаменовав старт масштабного проекта Фонда национальной конкурентоспособности Армении – «Возрождение Татева» стоимостью 45 миллионов долларов.
Стоимость поездки в оба конца для пассажиров, кроме имеющих право на бесплатную поездку жителей близлежащих к Татеву общин, составляет 3 тысячи драмов, а в один конец – 2 тысячи драмов.
Протяженность канатной дороги составляет 5,7 км, ее самая высокая точка – 330 метров, путь в одном направлении из села Алидзор в знаменитый средневековый Татевский монастырь Сюникской области занимает 11 минут. Татевская канатка 23 октября получила удостоверение Книги рекордов Гиннеса, официально закрепив статус самой длинной в мире реверсивной пассажирской канатной дороги.