Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնօրենների խորհրդի պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՎԶԵԲ-ի տարածաշրջանային (Կովկաս, Մոլդովա և Բելառուս) տնօրեն Պոլ Անրի Ֆորեստիեն և բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը: Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել` ընթացիկ ծրագրերը քննարկելու, Հայաստանի ներկայիս տնտեսական իրավիճակին ծանոթանալու և մեր երկրի համար նոր ռազմավարության մշակման գործում Եվրոպական բանկի գործունեության առաջնահերթությունները հստակեցնելու նպատակով:
«Այս հանդիպումը լավ հնարավորություն է` քննարկելու, թե ինչ ճանապարհ ենք միասին անցել, և ինչն ավելի կարևոր է` ինչ ճանապարհ պետք է անցնենք»,-վարչապետի խոսքն է մեջբերում Հայաստանի կառավարության մամլո ծառայությունը: Հյուրերի խնդրանքով Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության ներկայիս վիճակը՝ նշելով, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը դասերի տվեց Հայաստանին, ուստի իշխանությունների ջանքերն ուղղված են երկրի տնտեսության դիվերսիֆիկացման խթանմանը` ստվերային տնտեսության կրճատման և գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով: Անդրադառնալով Եվրոպական բանկի հետ Հայաստանի համագործակցության նոր ռազմավարության առաջնահերթություններին` գործադիրի ղեկավարը կարևորել է փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցության ընդլայնման և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում Start-up բիզնեսի զարգացման ուղղությամբ ծրագրերի իրագործումը:
ՎԶԵԲ-ի պատվիրակության անդամներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և շնորհավորել Հայաստանի անկախության հռչակման 20-ամյակի կապակցությամբ: Նրանք ընդգծել են Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման ներուժի առկայությունը և հաստատել դրա իրացման գործում բանկի կողմից օժանդակություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը:

17 Октябрь 2011 - 14:18 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, на встрече присутствовали также региональный директор EBRD по странам Кавказа, Молдовы и Беларуси Пол-Анри Форестье и руководитель ереванского офиса Банка Валериу Разлог. Делегация прибыла в Армению для ознакомления c текущими программами, экономическим состоянием страны, а также для обозначения приоритетов новой стратегии деятельности Банка в стране.
«Эта встреча – хорошая возможность, чтобы обсудить, какой совместный путь мы прошли и, что еще важнее, какой должны пройти», – цитирует слова премьера пресс-служба правительства Армении. По просьбе гостей Тигран Саркисян представил экономическую ситуация в стране, отметив, что кризис преподнес Армении уроки, поэтому усилия властей направлены на диверсификацию экономики, сокращение теневого сектора, а также на улучшение бизнес-среды. Касаясь сотрудничества Армении с банком, глава правительства выделил стимулирование расширения содействия малому и среднему бизнесу и реализации программ в сфере ИТ для начинающих компаний (Start-up).
В свою очередь, представители EBRD поблагодарили премьера за прием и поздравили Армению с 20-летием независимости. Представители делегация EBRD подчеркнули наличие потенциала реализации реформ в Армении и высказали готовность оказывать содействие в этом направлении.