Հայաստանի ֆիսկալային կոնսոլիդացման հարցը կարող է քննարկվել երկու տեսանկյունից՝ ծախսային և եկամտային, Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Աղքատության կրճատման և տնտեսական կառավարման ստորաբաժանման ոլորտային տնօրեն Իվոն Ցիկատան։ Նրա խոսքով, Հայաստանը «չի ցանկանում սպառել իր ծախսային մասը, քանի որ երկրում անհրաժեշտություն կա ներդրումներ կատարել ենթակառուցվածքների մեջ, օրինակ, ճանապարհների շինարարության և մարդկային կապիտալի զարգացման։ «Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում արձանագրվում է այսպես կոչված ոչ լիարժեք կատարողական ֆիսկալային կոնսոլիդացման տեսանկյունից, մենք (ՀԲ) կարծում ենք, որ հիմնական շեշտը պետք է դնել եկամտային մասի վրա»,- նշել է նա, մեկնաբանելով հայկական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հարցն այն մասին, որ իշխանությունները գնում են հարկային տոկոսադրույքների բարձրացման, այլ ոչ թե ստվերի կրճատման ճանապարհով՝ 2012-ին 100 մլրդ դրամով ավել հարկերի հավաքագրում ապահովելու համար։
Իր հերթին, Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը հավելել է, որ կառավարության կողմից մշակվել է հարկային փաթեթ, որը մինչև տարեվերջ ներկայացվելու է խորհրդարան։ Ինչպես նշել է նախարարը, այդ փաթեթը պարունակում է կետեր, որոնք նախատեսում են պայքար ստվերային տնտեսության դեմ և հարկային տոկոսադրույքների համապատասխանեցում տնտեսական իրողությունների հետ։
Հոկտեմբերի 18-ին Երևանում Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի Աղքատության կրճատման և տնտեսական կառավարման ստորաբաժանումը ներկայացրել է «Հայաստան՝ պետական ծախսերի ուսումնասիրություն. հարկաբյուջետային կոնսոլիդացում և վերականգնում» զեկույցը։ ՀԲ զեկույցը պատրաստվել է Հայաստանի ֆինանսների նախարարության և Պետական եկամուտների կոմիտեի աջակցությամբ և գնահատում է երկրի հարկաբյուջետային քաղաքականության կայունությունը, որտեղ նաև մանրամասն քննվում են կրթության, առողջապահության, քաղծառայողների աշխատավարձերի հիմնադրամի և ճանապարհային տրանսպորտի ոլորտի ծախսերը։

18 Октябрь 2011 - 08:47 AMT
Вопрос фискальной консолидации в Армении может быть рассмотрена с двух позиций: расходной и доходной, сказала на совместном с министром финансов РА Ваче Габриеляном пресс-брифинге директор Сектора экономического управления и снижения бедности региона Европы и Центральной Азии Всемирного банка Ивон Циката. По ее словам, Армения «не желает» тратить все свои расходы, поскольку в стране сеть необходимость инвестировать в инфраструктуры, например, строительство дорог, и развитие человеческого капитала. «С учетом того, что в Армении фиксируется так называемое не полное выполнение с точки зрения фискальной консолидации, то мы (ВБ) считаем, что основной акцент необходимо делать на доходную часть», – отметила она, комментирую вопрос представителя армянских СМИ о том, что власти идут на повышение налоговых ставок, а не по пути сокращения тени для обеспечения собираемости налогов на 100 млрд. драмов больше в 2012 году.
В свою очередь министр финансов Армении Ваче Габриелян добавил, что со стороны правительства разработан налоговый пакет, который до конца года будет представлен в парламент. Как отметил глава министерства, этот пакет содержит и пункты, предусматривающие борьбу с теневой экономикой, и приведение в соответствие с экономическими реалиями налоговых ставок, в частности, акцизного налога.
18 октября в Ереване Сектор экономического управления и снижения бедности региона Европы и Центральной Азии Всемирного банка представил доклад «Изучение государственных расходов Армении. Налогово-бюджетная консолидация и восстановление». Доклад ВБ был подготовлен при содействии Министерства финансов Армении и Государственного комитета по доходам при правительстве Армении и оценивает стабильность налогово-бюджетной политики республики, где также подробно рассматриваются расходы на образование, здравоохранение, фонда зарплат гражданских служащих и сферы дорожного транспорта.